Július 24. szerda, Kincső, Kinga
Hírek, események 2010. december 20. 12:22 | Szerző/forrás: Szász András

Érseki szentmisével emlékeztek Kiskunfélegyháza nagy szülöttjének első közszereplésére

Képgaléria
Érseki szentmisével emlékeztek Kiskunfélegyháza nagy szülöttjének első közszereplésére
Ünnepi szentmisével emlékeztek Móra Ferenc író első, 1888 karácsonyi nyilvános közszereplésére vasárnap, a kiskunfélegyházi Sarlós Boldogasszony templomban. A szentmisét Dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye érseke, metropolita pontifikálta, Talapka István Apát-plébános koncelebrálásával. A százhuszonkét évvel ezelőtti eseményről így írt Móra Szép karácsony szép zöld fája… című elbeszélésében:

„Nyolcéves voltam, a harmadik elemibe jártam, és először léptem a közszereplés terére. A közszereplés tere az öreg templomunk volt. Úri divatot kezdtek a városunkban, karácsonyfát állítottak föl a szentélyben, az oltár mellett, s kerestek valami alkalmi kis rongyost, aki a mennyei fenyőt felköszöntse. No szegény gyereket akkor se kellett Félegyházának Szegedtől kölcsönkérni. Futotta a kiskunoknak a maguk emberségéből is. De a bibliai példázat szerint sokan voltak a hivatalosak, kevesen a kiválaszthatók. Az egyik selypített, a másikat nagyon kamaszolták, a harmadikat csak segédlettel lehetett volna a karácsonyfa elé állítani, tudniillik olyan körültekintő személlyel, aki orrocskáját rendben tartsa, ami azonban mégsem szokásos ilyen ünnepi alkalommal. A legtöbbnél meg az volt a baj, hogy az ijedtségtől elállt a szavuk, ami ugyan bajuszosabb ünnepi szónokokkal is megesik, de azok nem fakadnak sírva, hanem köhögéssel segítenek magukon. Utoljára bennem összpontosult a közbizalom. Elég rongyosnak találtak, sápadt kis arcom volt a fésűt nem álló vad, fekete hajam, s csengett a hangom, mint valami úrikisasszonyé.
– Aztán nem félsz majd, kisfiú? – emelte fel az állam valamelyik tanító úr.
– Nem félek én, csak a kutyáktól – mondtam önérzetesen, s kicsit halkabbra vettem a szót – meg a bakteroktól. Megnyugtattak, hogy ezeket nem eresztik be a templomba, s kezembe adták a köszöntőverset, amit Fehér tanító írt, Isten nyugtassa haló porában. Szép hosszú vers volt, a két első sorát még akkor is el tudom mondani, ha majd odafönt a nagy vizsgán találkozom a tanító úrral. „Szép karácsony szép zöld fája, / mondsza csak, honnan jövel?” Sok ilyen sose hallott furcsa szó volt benne, mint a mondsza, meg a jövel, s ezekkel ríkattam meg legjobban a Daru utcai nemzetet a próbaszavalásokon. Akkor tapasztaltam először, hogy a szónok mindig akkor éri el a legnagyobb hatást, ha olyant mond, amit maga sem ért meg…”
Az író első közszereplése drámai módon végződött, ugyanis mire végzett a versmondással talpa annyira „összebarátkozott” az emelvényül szolgáló hideg márványkorláttal (áldoztatórács), hogy képtelen volt leszállni róla. Kiderült: lyukas volt a cipőtalpa: „…ami jeget, havat fölszedtem útközben, az álltomban először elolvadt a meleg talpam alatt, azután megfagyott, és hozzátapasztott a kőhöz” – írta visszaemlékezésében Móra.
Az esemény emlékére, az író nevét viselő kiskunfélegyházi közművelődési egyesület, Kapus Béláné alelnök javaslatára márványtáblát készíttetett, melyet a szentély és a templomhajó találkozásánál helyeztek el a falon. Egyben felújították a márványkorlátnak azt a részét, amelyhez annak idején odafagyott a kis Móra Fercsi lába. A szentmise keretében egy diák felidézte az egykori eseményt, majd Dr. Bábel Balázs érsek megszentelte az emléktáblát és a márványkorlát darabját, melyeket Bozóki István  kőfaragó mester készített, illetve újított fel.
 

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Wojtyla Ház