A kommunizmus áldozatai előtt hajtottak fejet
"A kezünkbe van letéve az emlékezés joga." Ezen gondolat jegyében nyitotta meg kedden délután az Erdei Ferenc Kulturális Központban a kommunizmus áldozataira emlékező kiállítást Dr. Zombor Gábor polgármester.
A polgármester, kinek családja ugyancsak érintett volt az embertelen bolsevik diktatúra oktalan és céltalan megtorlásaiban, később így összegezte a kiállítás célját:
Soha sem szabad feledni azok emlékét, akik a magyar szabadságért és a jövő generációért adták az életüket. Éppen ezért ezt a kiállítások sokaknak, de leginkább a gyermekeknek, a felnövekvő generációnak is látnia kell.
A kiállításon a kommunista terror áldozatainak képei, a hóhérok és a megtorlások helyszínei mellett a Rákosi- és a Kádár-rendszer egyik szimbóluma és alapja, egy eredeti bitófa is látható. Az '56-os mártíroknak és a kommunizmus áldozatainak emléket állító kiállítás Szarvas és Békéscsaba után érkezett Kecskemétre, Papp Tivadar, az '56-os Baráti Társaság vezetőjének közreműködésével. A kiállítást az 1956-os Békés Megyei Forradalmi Tanács egykori elnöke, Fekete Pál hozta létre, akit súlyos börtönbüntetésre ítélt a Kádár-rendszer, és örökre eltiltotta hivatásától, a tanítástól. "Tanár vagyok. Olyan tanár, aki a kommunizmus miatt nem taníthatott, így aztán a fizikai munka után én tanultam." - összegezte sorsát a megnyitón. Majd Ghandit idézve így folytatta: "- A történelem a bűncselekmények sorozata. A XX. század pedig, minden addigi borzalmat felülmúlt a magyarság történelmében is, a mai napig alig vagyunk képesek kiheverni a hatásait."
Pontosan ezért érdemes látnia ezt a kiállítást mindenkinek, hogy rányíljon a szeme a nosztalgiával emlegetett "gulyás-kommunizmus" valódi természetére, a kádárizmus miatt elszalasztott történelmi fejlődési lehetőségeinkre, és mai haszonélvezőinek önös érdekeire.
(Forrás: kecskemet.hu)