Új túraútvonalak a természetjárók bevonásával
1975 óta működik városunkban a Kecskeméti ÉDOSZ Kinizsi Természetbarát Sportegyesület. A több mint 30 éves szervezetet egykor a település élelmiszerdolgozói hozták létre, Leskovszky Albert ötlet alapján. Az alapítók között volt a jelenlegi elnök Szabó Endre is, akit a múltról, a tervekről és az új túraútvonalakról kérdeztünk.
Interjú a következő(belső) oldalon!
- Nagyon népszerű volt egykor ez az egyesület. Nagy az érdeklődés ma is a tagság iránt?
- Ma már kevesen vagyunk az egykori alapítók közül. A kezdetekben óriási volt a létszám, a szakszervezet érdeke volt ugyanis, hogy természetjárásra buzdítsa az embereket. Az élelmiszeriparból sok dolgozót elküldtek a rendszerváltás idején, akkor csökkent a tagság, majd fokozatosan visszajöttek a családok, nagyszülők, gyermekek, unokák. 1989-től közhasznú sportegyesületként működünk, bárki tagunk lehet, aki szereti a természetjárást, fontos számára az egészség, vállalja a tagdíjat és részt vesz programjainkon. A tavalyi évben a taglétszámunk 277 fő volt.
- Melyek a legjelentősebb programjaik?
- Egy esztendőben 42 túranapunk van, nagyon aktívan működünk. Tagjai vagyunk a Magyar Természetbarát Szövetségnek, csatlakozunk programjaikhoz. 36 éve veszünk részt az ÉDOSZ Természetbarátok éves találkozóján 50-60 fővel. Elsőként alapítottuk meg Bács-BékésCsongrád megye természetjáróival a Dél-Alföldi Regionális Természetbarát Szövetséget, jelen vagyunk a Határmenti Természetbarát Találkozón. Minden évben megrendezzük a kétszer 50 kilométeres Leskovszky Albert Emléktúrát, Ladánybenén, Kunadacson, Ágasegyházán, Jakabszálláson, Bugacpusztán és Petőfiszálláson keresztül. Tavaly volt a 20. jubileumi túránk, ezen 75-en vettek részt.
- Idei tervek, programok?
Túl vagyunk már egy gyönyörű Lovasszán túrán, megtartottuk a Bakancsos bált. Márciusban a Nyíri erdőt takarítjuk, májusban lesz a Leskovszky teljesítménytúra, júliusban a szokásos Ifjúsági Táborunk. Az év során megfordulunk például a Börzsönyben, a Mecsekben, a Bükkben, a Bakonyban, a Gemenci erdőben, bejárjuk egész Magyarországot, sőt a Tátrában is barangolunk.
- Úgy tudom, részt vesznek új túraútvonalak kijelölésében is?
397 km jelzett turistaút van a megyében, melynek ellenőrzői, karbantartói vagyunk.
A két túraútvonal közül az egyik a 110 km hosszú "alföldi kék" Bajától Öttömösig, a másik pedig a 100 km-es piros útvonal. Ez utóbbit bővítjük még az idén a Kiskunsági Nemzeti Park segítségével, Pest-, Bács-Kiskun-, Csongrád- és Békés megye összekapcsolásával. Létrejön egy olyan régiós útvonalunk, amelyhez ha Jász-Nagykun-Szolnok megyét is becsatlakoztatjuk, lesz egy 800 km-es piros túravonalunk.
Az utakat egyébként a Kiskunsági Nemzeti Parkkal közösen jelöljük ki, a lehetőségek függvényében mindig figyelembe veszi elképzeléseinket. A tervek alapján kitáblázzuk, térképre visszük az új szakaszokat. Sok kis település jelentkezett az idén azért, hogy kössük be őket a főbb túraútvonalakba. Az önkormányzatokkal karöltve, támogatásukkal tudjuk megoldani, hogy a kijelölés esztétikus, szabványos legyen.
Az interjú az Alföldi Napló következő számában is olvasható!