"Engem szívébe fogadott Kecskemét"
A város és jeles szülötte, Kodály Zoltán kapcsolatát kíséri végig Heltai Nándor, jeles helytörténész közelmúltban megjelent munkája.
A közel 400 oldalas, vaskos kötet amely alapos gyűjtőmunka eredményeként született meg több mint kétszáz évnyi időtartamot fog át. Az első bejegyzés a Cegléden szolgáló nagyapa, Ferdinand Kodal alakját villantja fel, míg az utolsó oldalakon előbb a tavalyi Kodály év kecskeméti eseményeiből kaphatunk ízelítőt; majd művészek, tudósok, közéleti személyiségek vallanak a nagyhatású zeneszerző és zenepedagógus életművéhez fűződő viszonyukról.
A köztes lapok afféle időutazásra csábítják az olvasót: zenei események, tudományos tanácskozások, találkozók és személyes együttlétek elevenednek meg. A helyi napi- és hetilapokban megjelent cikkek és a narrátor, Heltai Nándor olvasmányos kommentárjai alapján mind-mind arra következtetünk, hogy Kecskemét számára mindig is fontos volt a Kodály-örökség ápolása.
Ez a nexus ugyanakkor nem volt egyoldalú, hiszen Kodályt is foglalkoztatta a hírös városhoz való kapcsolata. 75 évesen erről úgy fogalmazott: ennek a népnek a szívósságát érzem csontjaimban, ennek a népnek, amelyik megállította a sívó futóhomokot, és termésre kényszerítette azt. Én sem kívántam egyebet tenni, mint hogy megállítsam a magyar zenei élet futóhomokját, és oázisokat teremtsek abban.
A példás kiállítású kötet amelyet korabeli képek és átfogó irodalomjegyzék tesz teljessé arról a jóleső tényről árulkodik, hogy a Mester által kitűzött cél nagyrészt teljesült.