A Porta Egyesület rendezvénye zárta a 79. Ünnepi Könyvhetet
A 79. Ünnepi Könyvhét kecskeméti programjaira a Porta Egyesület két nívós kiadványa tette fel a koronát, amelyet június 11-én a Katona József Könyvtárban mutattak be a szerzők. Dr. Szabó Bence "Fejezetek Izsák történetéből" című kötetét és Ujlaky István "A győzelem butává tesz" című anekdota-gyűjteményét nagy érdeklődés kísérte, amelyet a zsúfolásig megtelt terem mutatott. Kriskó János főiskolai docens segítségével számos adalék felszínre került a művek keletkezésével és tartalmával kapcsolatban. A szerzők pedig megköszönték a Porta Egyesületnek, hogy ösztönözte és segítette e tanulmányok megjelenését.
Dr. Szabó Bence másfél éves munkáját hosszú adatgyűjtéssel kezdte. Lexikonokban, levéltárakban kutatta fel a dokumentumokat, s még az Országos Széchényi Könyvtár is számos érdekes adalékkal szolgált a témát illetően. A település különlegességét többek között az adja, hogy első ránézésre úgy tűnik, hogy minden olyan tulajdonságot nélkülöz környezete, amely egy életképes közösség létrejöttének alapfeltétele, mégis ellenállt töröknek, labancnak egyaránt. Nélkülözhetetlen szerepe volt ebben a Kolon-tónak, amely természetes menedékül szolgált a lakosság számára. Az alapvetően mezőgazdasággal foglalkozó város az ország harmadik legnagyobb bortermő vidékévé vált, a 19. század végi filoxéra hatalmas pusztítást végzett a dombos és hegyes vidékek szőlőiben. A betegség a homokos talajon nem tudott megtelepedni, igy az iszáki bortermelés töretlenül fejlődött tovább, és a régi sárfehér fajta megkezdhette hódító útját. Nagy erőfeszítések és áldozatok árán elérte a vezetés, hogy a város bekapcsolódjon a vasúti közlekedésbe, s ezáltal Kecskemét gazdasági életében is részt vegyen. Sajnos ez a szárnyvonal a közelmúltban megszűnt, igy küzdelmes jövő elé néz Izsák.
Ujlaky István olvasmányai során kedvtelésből gyűjteni kezdte az idézeteket, amelyekből egy kötetnyit válogatott össze, hogy azt a közönség okulására átnyújtsa. A címet Günter Grass német író egyik interjúja ihlette, akinek meggyőződése, hogy csak döntő vereség kényszeríthet rá egy országot az önvizsgálatra, a számvetésre. A győzelem kényelmessé tesz, s ebből következően butává, azaz a történelmi tanúságokból való okulásnak az önteltség és hatalom gátat szab. A kötet híres politikusok, írók, filozófusok és gondolkodók műveiből ragad ki rövid részeket, amelyeket tematikusán osztotta fejezetekre a szerző.