Szabad ég alatt, a Zengőért
A Greenpeace tagjai és a Zengő környéki települések lakói összefogtak. Az aktivisták a mínusz húsz fokos hidegben is éjjel-nappal a hegyen vannak, hogy megmenthessék természeti kincseinket, elsősorban a csodálatos, öreg fákat.
A környezetvédők azért tartanak ismét a favágók felbukkanásától, mert szerdán terepszemlét tartott a környezetvédelmi és a honvédelmi miniszter a tervezett NATO-lokátor két lehetséges helyszínén, Mórágyon és a Zengőn.Fagyoskodás, jéggé fagyott élelem, és tán soványka vigaszként a tisztelet most az osztályrésze a Zengőre költözött embereknek. Tömöri Balázs egy évvel ezelőtt megsérült, amikor a Zengőn testét fához bilincselve védte az erdőt a favágók fejszéjétől. Mégsem hátrált meg. Õ is a zengőn van. Ahol még napközben sincs melegebb mínusz 8 foknál, jeges szél fütyül, és havat kell olvasztani, ha inni akarnak. Reggel a falubeliek is megjelennek, és sokan jönnek az ország többi részéből. Napközben transzparenseket helyeznek ki, és speciális hálókat feszítenek a fák közé.A hálóba többen is belefekhetnek, így azt a négy fát, amihez a hálót kikötötték, és a körülötte álló fákat nem lehet kivágni. A környezetvédők február 15éig biztosan kitartanak, ugyanis 16-ától minden évben favágási tilalom van, mert a tavasz közeledtével a fákban elindul a nedvkeringés, és rügyezni kezdenek. A zöldek abban bíznak, hogy a favágási tilalom ideje alatt már biztonságban lesznek a fák. Bár, ha közelmúlt gyilkos, környezetromboló akciójára gondolunk, még ez is kétséges.
Csillag Gábor a Zöld Fiatalok képviseletében a Népszabadságban már megfogalmazta azt a döbbenetet, amit bárki érezhet, ha belegondol, hogy ma, Magyarországon, ahol élünk, hogyan történhet meg ilyesmi. Hogyan lehetséges, hogy a tetre kész, jóérzésű emberek arra kényszerülnek, hogy az egészségüket kockáztassák, hogy gyakorlatilag hajléktalanként éljenek a legnagyobb hidegben? Ehhez nincs mit hozzáfűzni: Ezek után pestiesen szólva akkor miről is beszélünk!? !? Arról, hogy egy olyan országban élünk, ahol a törvény és a jog csak bizonyos szereplőket köt, más hatalmasabbakat nem?
Vagy, hogy tényleg képesek lennék szükségtelenül, és végérvényesen kipusztítani egy évmilliók óta létező fajt, egy pár évtizedig működő radar miatt? Nem, nem gondolom, hogy ezekről még túl sokat szabadna vitázni. A fentieket figyelembe véve, egy demokratikus jogállamban, erre egyszerűen azt kellene mondani: NEM. Téma lezárva.
(forrás:stop.hu)