Mit tehetünk az autóinkat „támadó” madarak ellen?
Ezt a viselkedésminta nem csak Európában, de más kontinenseken is előfordul az érintett madarak csoportbeli hovatartozásától függetlenül. Tavasszal a hosszabbodó nappalok hatására szaporodási izgalomba kerülő hímek fészkelőhelyet keresnek maguknak és leendő párjuknak, majd énekléssel kijelölik ennek határait, miközben figyelik a rivális hímeket. Ehhez olyan magaslati pontokat keresnek, mint pl. a parkoló autók. Legkönnyebben a sötét, metál fényű gépkocsik, visszapillantó tükrök, ablaküvegek válhatnak ilyen „vizuális csapdává”.
A leghatékonyabb megoldást az épületablakok esetében a szúnyogháló jelenti, amely amellett, hogy megszünteti a tükröződést, egy másik gyakori problémára, az ablaknak ütközésre is megoldást nyújt. Ha valamilyen okból nem szerelhető fel szúnyogháló az ablakra, akkor függönnyel, széles ragasztószalag-csíkokkal csökkenthetjük a tükröződést. Ha hosszabb ideig parkolunk autónkkal egy helyen érdemes az ablakokat kartonpapírral vagy vászonnal eltakarni, a visszapillantó tükröket pedig behajtani.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapjáról letölthető és kinyomtatható a kisebb testű madarakra riasztóan ható („rémszem”) nyomat amely csökkentheti a „támadások” valószínűségét. Az egyesület felhívja a figyelmet arra, hogy a madarak – különösen a városiasodott fajok - rendkívül intelligens lények, melyek jelentős mértékben alkalmazkodtak a civilizációs hatásokhoz. Ezért gyakran előfordul, hogy az általunk elegendőnek, kellően félelmetesnek ítélt eszközök hatástalannak bizonyulnak, illetve ami működik az egyik madárnál, azt egy másik teljes egészében figyelmen kívül hagyhatja.