Közép-Tisza: a belvíz és a tolvajok ellen is védekeznek
Az utóbbi hetekben többmilliós kárt okoztak ismeretlen tettesek a Közép-Tisza-vidék vízügyi hatóságának azzal, hogy megrongáltak szivattyútelepeket, illetve ellopták a transzformátorokban lévõ olajat.
Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Köti-kövizig) műszaki igazgatóhelyettese elmondta: a legnagyobb kár az elmúlt hét végén érte őket, amikor a Szolnokhoz közeli kisgyepi szivattyútelepet rongálták meg ismeretlen tettesek. Ez a telephely a város húszezer fős Széchenyi-lakótelepének környékét védi, s a kilencvenes évek óta működik. Az elmúlt hónapokban sorra tűntek el kisebb berendezések innen, míg végül a trafóházat is leszerelték, és az utolsó kábeleket is elvitték a tolvajok. A kisgyepi szivattyútelep automatizált, ezért itt nem tartózkodik állandóan egy-egy gépmester, mint más, kézi irányítású telepeken.
Megtudtuk: a nem őrzött szivattyúállomásokról legtöbbször a transzformátorokban lévő olajat lopják el. A nyersanyag értéke néhány ezer forint, ám a vízügyi igazgatóságnak több százezer forintjába kerül a megrongált berendezések kijavítása és újbóli feltöltése. Belvíz idején ez a kárérték megtöbbszöröződhet, hiszen a hiba elhárításáig a földeken lévő vízmennyiséget nem tudják elvezetni.
A Közép-Tisza-vidéken hatvan szivattyútelepe van a Köti-kövizignek, ebből most huszonkilenc dolgozik a belvíz elvezetésén. Az igazgatóság területén, Kiskörénél első fokú, Kisújszállásnál, Karcagnál és Mezőtúrnál egy-egy szakaszon másodfokú a belvízvédelmi készültség. Az összes elöntött terület 19 750 hektár, ebből Jász-Nagykun-Szolnok megyében 14 300 hektár, Heves megyében pedig 5450 hektár található.
Népszabadság