Zöld energiademó központ lesz Hárskúton
Alternatív energiaforrásokat bemutató oktatóközpont jöhetne létre a Veszprém megyei Hárskúton két éven belül, amennyiben a település mellett szélparkot tervező beruházó cég megkapja a szükséges környezetvédelmi engedélyt.
A környezetbarát energiatermelő módszereket demonstráló, azok kutatását segítő központot a szélpark létrejöttétől függetlenül megépítik, legfeljebb évekkel később a jelenleg tervezetthez képest - közölte Radzik Károly, a Hárskúti Megújuló Energia Központ Kht. ügyvezetője. A 76 hektáron létesülő központ környékén egy kis tavon vízgenerátort, egy biogazdálkodással foglalkozó farmon biogáztelepet, továbbá napkollektorokat, geotermikus fűtési megoldásokat, biodízel-üzemet és biomasszakazánokat lehet majd megtekinteni, illetve felhasználási lehetőségeiket megismerni.
A szélenergiával kapcsolatos ismereteket a több mint egy éve a falu határába tervezett szélparkban lehetne megszerezni, amelynek kivitelezéséhez már csak a környezetvédelmi hatóság jóváhagyására van szükség.
szélturbina
"Az EETEK Hárskút Szélerőmű-park Kft. 13 milliárd forintos beruházása már 15 hónapja vár a szükséges környezetvédelmi engedélyre, amellyel végre nekikezdhetne a 16-30 darab szélkerék felállításának" - mondta Radzik Károly. A 45 megawatt teljesítményű szélpark mintegy 60 ezer háztartás ellátására elegendő környezetbarát energiát termelne, munkahelyeket biztosítva a megvalósítás, illetve az üzemeltetés során. A 700-800 millió forintos költségű központ felépítéséhez a kht. próbálkozott már európai uniós és egyéb pályázatokon, ám eddig sikertelenül. Az ügyvezető számítása szerint a ráfordítások egy részét lehet majd fedezni a bemutatott megújuló energiaforrások gyártóinak támogatásával is. A projekt részeként 30 millió forintból a kht. már felújított egy parasztházat, amelynek áramellátását a tetőre szerelt kis szélkerekek, a fűtését pedig faapríték eltüzelése, azaz biomassza biztosítja. Melegvízhez a háznál ugyancsak a tetőre szerelt napelemek segítségével lehet jutni. A parasztháznál bioétrenden tartott kecskék biogázhoz szükséges trágyát adnak, amellyel pedig egy traktort hajtanak meg.
Forrás: greenfo/ MTI