Az erdők helyzete Magyarországon 2005
Ma a Madarak és Fák Napján a hagyomány szerint egy eper- vagy gyümölcsfát kell ültetni, és meg kell emlékezni védett madarainkról. Magyarországon az erdőgazdálkodás nem élvez semmilyen állami támogatást!
A WWF Magyarország és a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) ez alkalomból közös közleményben hívja fel a figyelmet a hazai erdők sorsát jelentősen befolyásoló problémákra.
fotel erdőben.jpg
1. Magyarországon az erdőgazdálkodás nem élvez semmilyen állami támogatást! Annak ellenére, hogy az ország 20%-át erdő borítja, a kormány jelenleg nem biztosít semmilyen támogatást a gazdálkodóknak. Teszi mindezt annak ellenére, hogy az erdőknek köztudottan jelentős társadalmi szerepük van. Tovább rontja a helyzetet, hogy az állami erdőgazdaságok profitorientált keretek közt működnek és nincsenek eléggé anyagilag ösztönözve a költségvetés által a természetközeli erdőgazdálkodási módszerek alkalmazására, aminek hosszútávú társadalmi, erdészeti, illetve természetvédelmi hatásai vannak.
Az éves agrártámogatások több mint 200 milliárd forintjába kerülnek az adófizetőknek, míg a hazai erdőgazdálkodás nettó befizetője a költségvetésnek. Ezért a jövő évben mindenképpen központi forrásokat kell biztosítani az erdőgazdálkodás támogatására. - mondta Sárvári János, a MEGOSZ főtitkára. Nem az erdészeket kell elsősorban hibáztatni a társadalom által is kifogásolt, elavult erdészeti gyakorlatért. Megoldást csak a rendszer teljes átszervezése jelentene, amely lehetőséget biztosítana a társadalmi elvárásoknak is megfelelő erdőkezelésre. Ráadásul ez a többi ágazat támogatására biztosított pénzek töredékébe kerülne, viszont hatalmas eredményei lennének! tette hozzá Máthé László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője.
Erdőgazdálkodás Natura 2000 hálózathoz tartozó területen, Felsőtárkány fölött
2.
Az erdészeti hatóságok munkájához biztosítani kell a megfelelő keretet! Máthé László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője kifogásolja azt a most tapasztalható tendenciát, ami az erdőtörvény betartását ellenőrző Állami Erdészeti Szolgálat munkáját sodorja veszélybe: Tavaly a vadászati törvény módosítása kapcsán csökkentették a szolgálat jogkörét, aminek negatív erdészeti és természetvédelmi hatásai lesznek. Azonban nemcsak a jogkörük csökkentésével kell szembenézniük a hatóságoknak, hanem a folyamatos pénzügyi megszorításokkal is, amelyek sok esetben a terepi ellenőrzést lehetetlenítik el. magyarázta. A WWF Magyarország és a MEGOSZ kéri a kormányt, illetve a felelős szakminisztériumot, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy az erdészeti hatóság megfelelő keretek között végezhesse az erdőtörvény végrehajtásának felügyeletét.
3. Az erdőügyért felelős minisztérium kezdeményezzen valós párbeszédet a hazai erdőügyben érdekelt felek között! Az 1996-ban elfogadott erdőtörvény előírja, hogy a szakminisztériumnak létre kell hozni az Országos Erdészeti Tanácsot, amely a gazdálkodói érdekeltség és az erdőhöz fűződő közérdek közötti összhang megteremtését hivatott biztosítani. Máthé László szerint az Erdészeti Tanács hiánya nagymértékben felelős a jelenleg tapasztalható, hazai erdők sorsát befolyásoló, problémákért. Az erdőügyért felelős minisztériumnak sürgősen konkrét lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy az Erdészeti Tanács betölthesse a törvény által előírt fontos szerepét.
A WWF és a MEGOSZ szerint a kormány fontos döntés előtt áll: vagy tovább mellőzi a hosszútávú társadalmi érdekeket vagy konkrét lépéseket tesz, illetve pénzforrásokat biztosít a problémák kezelésére. A WWF szerint ezek a döntések már nem halogathatóak.
További információ:
Máthé László, erdészeti programvezető, WWF Magyarország, tel.: (1)214-5554/228, e-mail: [email protected]
Luzsi József, elnök, MEGOSZ, tel.: (1) 391 4290, 30/953 5594, e-mail: [email protected]
Forrás: WWF Magyarország >>>>