Július 30. kedd, Judit, Xénia
Hírek, események 2013. február 27. 15:19

A Népi Iparművészeti Gyűjtemény MÁRCIUSI PROGRAMJAI

A Népi Iparművészeti Gyűjtemény MÁRCIUSI PROGRAMJAI
A Népi Iparművészeti Gyűjtemény (Kecskemét, Serfőző u.19.) megküldte 2013. márciusi programjait, melyet örömmel osztunk meg olvasóinkkal.

PROGRAMAJÁNLÓ

 

 

ÁLLANDÓ  KIÁLLÍTÁS

 

A népi iparművészet nem statikus, hanem a korral, az ízléssel és az igényekkel együtt változó, élő művészeti ág. A Népi Iparművészeti Gyűjtemény állandó kiállításban a régi, idős mesterek munkáinak bemutatása mellett helyet kapnak a fiatal, színvonalasan dolgozó alkotók is.

 

Hagyomány és megújulás a magyar népi kézművességben

 

- hímzés, faragás, népi kismesterségek –

 

FARAGÁS

A különböző szaru-, csont- és fafaragásokat zömmel pásztoremberek készítették. A kiállított tárgyakon a különféle díszítési technikák mindegyikét felfedezheti a szemlélő a karcolást, domború faragást, a szaru- illetve fémberakásos technikát és a spanyolozást is. A geometrikus-, növényi- és virágornamentika, valamint a figurális ábrázolások egyaránt kedveltek voltak a faragásokon.

 

NÉPI KISMESTERSÉG

 

            A népi kismesterség nagyon sokszínű ága a népi iparművészetnek, hiszen mindaz idetartozik, ami a többi négy szakágba (fazekasság, hímzés, szövés, faragás) nem. Többnyire olyan mesterségekről van szó, amelyek a parasztság speciális tárgyi igényeit szolgálták ki. A házilag nem előállítható tárgyak létrehozásához tanult mester-emberekre volt szükség.

            A teljesség igénye nélkül ide tartoznak a ruházkodást szolgáló iparágak képviselői, a fémmel dolgozó mesterek, a bőrművesek, a különféle szálas anyagokat - vessző, csuhé, gyékény, szalma - felhasználó alkotók, és egyéb további szakmák képviselői is.

 

 

HÍMZÉS

 

A népi hímzés új formában, új felhasználásokban jelenik meg mai életünkben. Végleg kilépve a paraszti közösség határai közül, társadalmunk valamennyi rétegének szükségletévé, otthonának, környezetének díszévé vált. Így lett a régi ruhadarabok díszéből városi, falusi otthonok díszes függönye, falvédője, terítője, díszpárnája.

Megújult külsővel és tartalommal várja a látogatókat az állandó kiállítás hímzés terme. Népviseletbe öltöztetett babák és további néprajzi tájegységek hímzései gazdagítják a tárlatot, hiánypótló leírások és térképek segítik a tájékozódást.

 

 

Zana Dezső (1920-1986), a városhoz erősen kötődő pedagógus, művész, aki lelkes gyűjtője volt a népi hagyományoknak, jelentős gyűjteményt hagyott Kecskemét városára 1996-ban ezzel az archaikus kalotaszegi tárgyakat tartalmazó magángyűjteménnyel gyarapodott intézményünk.

A Zana-gyűjtemény legszebb, legértékesebb darabjaiból összeállított kiállítás megtekintésével a hagyományos kalotaszegi lakás- és öltözködéskultúra egy fontos, hiteles szegmensével ismerkedhetünk meg.

 

 

IDŐSZAKI  KIÁLLÍTÁS

 

NÉMETH  JÓZSEF  PÁL festőművész kiállítása

 

1950-ben született Mezőkövesden. 1973-80 között B. Mikli Ferenc festőművész irányításával tanult Baján a Rudnay Gyula Képzőművészeti Körben. 1992-ben Nagykőrösön telepedett le, azóta ott él.

 

„A Németh-piktúra leghangsúlyosabb eleme a természet. A táj, amely mintha álomszerű látomásossággal itatódna át, amely mindig a realitások és fantasztikumok kettőségeiben villódzik, amely a konkrétumok és elvonatkoztatások motívumait talányos szintézisbe olvasztva vonultatja fel. A tájat csaknem minden képen fantasztikus fényekkel áthatott, gazdag koloritot csillogtató égboltozat zárja le, még azokon a portrékon is, amelyeken a festő modelljeit, kortársait örökítette meg. Az arckép és a háttér festőisége mintegy együttesen árnyalja, rajzolja meg a megjelenített alak egyéniségét, karakterét.”

Kovács Zita művészettörténész

Látogatható március 2-ig.

 

A TAVASZI FESZTIVÁL PROGRAMJA

 

A  TŰTŐL  AZ  EGÉRIG

- a hímzés múltja, jelene és jövője -

 

 

A Népi Iparművészeti Gyűjtemény 2009-ben elindította a Magyar Népi Hímzésminták Tárának létrehozását, amely a hazánk tájegységeiben megtalálható és jellemző hímzés motívumkincseit olyan kézbe vehető formában jeleníti meg, mely bemutatja az adott területre jellemző motívumkincset, anyag- és színhasználatot valamint az alkalmazott öltéstechnikákat,

A mintatár felhasználásával elkészült az interneten elérhető hímzés adatbázis (www.nepiiparmuveszet.hu), amely vonzó felülettel, jól dokumentált leírásokkal, részlet gazdag fotókkal és a felhasználóbarát keresők segítségével színvonalas tartalmat biztosít szakemberek, lelkes amatőrök és profik számára egyaránt.

 

 

A kiállítás aktualitását egyrészt az elkészült mintatár és internetes adatbázis, másrészt a ma másodvirágzásukat élő hímzés motívumok (matyó, kalocsai) adják. Végre egységben látható a hímzés múltja, jelene és jövője. Az eredeti viseleti darabok és lakástextilek, az ezeket feldolgozó mintakendők és a hímzésben rejlő kimeríthetetlen lehetőségeket példázó izgalmas újítások.

 

 

Megnyitó: 2013. március 21-én 14 órakor.

 

Látogatható 2013. március 21–től május 4-ig.

 

 

KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK

 

Március  2.13-14 óráig bőrözés, ára 400,-Ft

Március  9.13-14 óráig gyöngy kokárda készítés, ára 400,- Ft

Március 16.13-14 óráig sárkány készítés, ára 400,-Ft

Március 23.13-15 óráig tojás díszítése berzseléssel

(maximum 5 db tojás) ára, 400,-Ft

Március 30.13-15 óráig viaszos tojásírás

(maximum 5 db tojás) ára, 500,-Ft

 

 

A DÍSZÍTŐMŰVÉSZ SZAKKÖRBEN

hazánk népi hímzéskultúrájával ismerkednek meg minden kedden 14-16 közöttdr. Varga Ferencné népi iparművész, a Népművészet Mestere vezetésével.

 

BELÉPŐDÍJ:500,- Ft,Kecskemét Kártyával 400,- Ft, kedvezményes: 250,- Ft.

 

TÁRLATVEZETÉS:bejelentés alapján, magyar nyelven kérhető. Ára: 2.000,- Ft.

Kövessen minket a Facebookon is!