Védelem alá került a Nádas-sziget
Kiskunhalas Múlt hét vége óta helyi védettséget élvez a sós-tói parkerdő, illetve a Nádas-sziget. Az előbbinek a városvezetés a környezeti nevelésben szán szerepet, utóbbi pedig gazdag élővilága miatt került jogi oltalom alá. Gondot jelent ugyanakkor a tó vízutánpótlásának megoldása.
A környezetvédelmi tárca döntése értelmében úgynevezett helyi jelentőségű védett területnek számít a Sós-tót szegélyező parkerdő 20 hektárnyi, illetve a Nádas-sziget 9 hektárnyi területe. A sziget egyebek között olyan madarak élőhelye, mint a búbos vöcsök, a tőkés réce, a vízi csibe vagy a nádi poszáta, de több ragadozó madár is rendszeresen feltűnik a környéken. A pihenésre vágyók körében közkedvelt parkerdőben éppen a helyi élővilág bemutatását szolgálja egy már korábban átadott tanösvény, ami a diákok környezeti nevelésében jelent segítséget.
Faggyas Szabolcs, a városháza környezetvédelmi ügyintézője elmondta, az erkölcsi tőkén túl, fontos előnye a védettségnek, hogy így könnyebben tudnak majd pályázni a terület fejlesztéséhez, megóvásához szükséges anyagi forrásokra. Ezzel kapcsolatban a helyszínen tartott átadó ünnepségen Várnai László, Halas polgármestere megjegyezte: ezen túl a város is ösztönözve van arra, hogy több pénzt fordítson a terület támogatására.
A pénz valóban elkelne: a legnagyobb feladatot jelenleg a Sós-tó vízutánpótlásának megoldása jelenti. Minderre nincs elegendő helyi erőforrás. A vízszint csökkenése ugyan a tavalyi, csapadékosabbnak számító évben megtorpant, ám egyes tanulmányok a térség elsivatagosodását vetítik előre a következő évtizedekben.
Forrás:Petőfi Népe