Egyetemi hallgatók védik a fóti Somlyót
Invazív fajok, bokrosodás és motorosok fenyegetik a Gödöllői dombság egyik legértékesebb természetvédelmi területét
A Veresegyház és Fót között található fóti Somlyó területén többféle vegetációfoltot találhatunk, melyek a domborzat és a helyi klimatikus viszonyok függvényében, illetve emberi hatásokra alakultak ki. A homokpusztarétek, pusztafüves lejtősztyeppek mellett melegkedvelő tölgyesben, illetve az északi lejtőkön tatárjuharos-lösztölgyesben és csertölgyfoltokban, a délnyugati részeken pedig sajmeggyes karsztbokorerdőben sétálhatunk. Néhány foltban ültetett fenyvesek is megtalálhatók.
A terület méltán megérdemli a fokozott védelmet, hiszen számos értékes fajnak ad otthont. A felmérések ezerötszáz lepkefajt mutattak ki itt. Ezek közül az egyik különlegesség a zefír-boglárka, melynek a hernyója a szintén ritka szártalan csüdfűvet fogyasztja. Látványos faj a fecskefarkú lepke. A lejtősztyeppen kis szerencsével megtalálhatjuk a pokoli cselőpók üregét, vagy akár pannon-gyíkra is akadhatunk. Függőleges homokfalakba vájt üregekben fészkel a gyurgyalag. (A terület élővilágáról részletes leírást olvashatunk a TermészetBúvár 2000/1 számának 20-23. oldalain, Apáthyné Tóth Mária tollából.)
A fóti Somlyót többféle természetvédelmi probléma is fenyegeti. Egyrészt nagy gondot okoz az invazív fajok - ezüstfa , bálványfa, ecetfa, selyemkóró, akác terjeszkedése. A nyíltabb területeket többek között a zefír-boglárka élőhelyét pedig a bokrosodás fenyegeti. A fokozott emberi terhelés is nagy problémákat okoz sajnos a területet motorosok használják gyakorlópályaként, ami nagy károkat okoz az élővilágban.
A WWF Magyarország 1997 óta rendszeres akciónapokat tart a nyílt területeken terjeszkedő galagonya visszaszorítása érdekében. A bokrosodás folyamatának kordában tartására egy jó megoldás lenne a legeltetés ugyanakkor a néhány éve indított ezirányú kezdeményezés megfelelő források hiányában abbamaradt. Mint arról a greenfo-n beszámoltunk, a WWF Magyarország önkéntesek részvételével 2003-ban tanösvényt létesített annak érdekében, hogy a látogatók a lehető legkisebb károkozással minél többet megismerhessenek az itteni természeti értékekből.
Az ELTE-n meghirdetett természetvédelmi óra keretében biológus hallgatók rendszeresen kijárnak a fóti Somlyóra, ahol tanáruk, Tóth Mária vezetésével felmérik a terület állatvilágát. Emellett az invazív fajok visszaszorításában is közreműködnek az idegenhonos fafajok kivágásával, a selyemkóró kitépkedésével.
Forrás:greenfo