Júliustól csak zöld veszélyes hulladékégető működik Magyarországon
2005. június 30-a után egyetlen olyan veszélyeshulladék-égető sem működik hazánkban, amely nem felel meg az unió légszennyezésre vonatkozó szigorú kibocsátási határértékeinek. Az átalakítások eredményeként a hulladékégetőkből származó szennyezőanyag-kibocsátás mintegy 30 százalékkal csökkent.
Az Európai Unió a csatlakozási tárgyalásokon 2005. június 30-ig adott haladékot hazánknak a hulladékégetők kibocsátási határértékeinek szigorítására, valamint a kibocsátás (emisszió) folyamatos mérését előíró közösségi rendelkezés átvételére. Az uniós szabályozás hatálya alá tartozó 41 veszélyes hulladékégető közül a csatlakozási tárgyalások időszakában mindössze kettő (a dorogi és a győri) felelt meg az előírásoknak. Magyarország így 39 hulladékégető berendezés átalakítására kért és kapott átmeneti mentességet 2005. június 30-ig. Az összes létesítmény korszerűsítése mintegy 7 milliárd forintra rúgott volna, a beruházások jelentős költségét azonban több kisebb hulladékégető nem vállalta fel, így ezek legkésőbb 2005. június 30-án bezárnak.
Az egyetlen hazai kommunális hulladékégetőre, a Fővárosi Hulladékhasznosító Műre Magyarország nem kért átmeneti mentességet, annak ellenére sem, hogy több légszennyező anyag tekintetében nem teljesítette a kibocsátási határértékekre vonatkozó előírást. A 360 ezer tonna kapacitású létesítmény korszerűsítése és bővítése 2002-ben indult el, az üzem a füstgáztisztítók beszerelésével az EU csatlakozás időpontjára teljesítette a környezetvédelmi követelményeket, határérték feletti kibocsátása már nincs.
Az átmeneti mentességet kapott 39 égető berendezésből 20-nál végezték el a szükséges beruházásokat, időközben pedig további 9 - a csatlakozási dokumentumban nem szereplő - égető kapott engedélyt. Az átmeneti mentességet kapott kisebb égetők közül 19, csaknem 8 ezer tonna összkapacitású létesítmény nem teljesítette a szükséges követelményeket, ezek bezártak. 2005. június 30-a után összesen 30 létesítmény 32 égetője fogadhatja be a veszélyes anyagokat lényegesen nagyobb kapacitással, mint az uniós csatlakozás előtt. Ezek közül néhány kisebb égetőben már elkezdték, de még nem fejezték be a szükséges átalakításokat, ezek működését az átalakítások befejezéséig felfüggesztik. A korszerűsítések nyomán a veszélyes hulladékégetők éves szennyezőanyag kibocsátása a kapacitáskihasználás függvényében mintegy 30 százalékkal csökkenhet. A szilárd anyag kibocsátásban ez például évente 50-80 tonna közötti csökkenést jelent. A veszélyeshulladék-égetőkben a következő légszennyező anyagok határérték feletti kibocsátásait szüntették meg: szilárd anyag (por), szén-monoxid, sósav, elégetlen szénhidrogének, nitrogén-oxidok, kén-dioxid, hidrogén-fluorid, nehézfémek, dioxinok és furánok.
Forrás:Greenfo