Hetven milliárdos Mol-beruházás Százhalombattán
A Mol Rt.összesen 70 milliárd forint értékű környezetvédelmi beruházást adott át tegnap Százhalombattán: egy gázolaj- és motorbenzin-kéntelenítőt, egy hidrogéngyárat, valamint egy szennyvíztisztítót és a felújított gázolajkeverő és gázolajtároló üzemet.
A beruházások révén a százhalombattai finomító Európa legkorszerűbb üzeme közé került - mondta Hernádi Zsolt, a társaság elnök-vezérigazgatója a Dunai Finomítóban rendezett ünnepélyes átadáson, amelyen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is részt vett. A Mol-nak ez a beruházás nem hoz többletbevételt és megtakarítást, de fontos a versenyképesség és a környezettudatos működés szempontjából. A verseny nagyon nagy a piacon, hiszen a Mol 10-12 országba szállít üzemanyagot, Magyarországra pedig 8 finomító hoz be ilyen terméket.
Az elnök-vezérigazgató közölte: Mol az elmúlt négy év mindegyikében 100 milliárd forint feletti, tavaly pedig 140 milliárd forint értékű technológiai beruházást hajtott végre állami támogatás nélkül. A beruházás 80 százalékban saját erőből, 20 százalékban bankhitelből valósult meg. A beruházások révén a Mol a kéntelenítés területén is eleget tesz azoknak a szigorú uniós elvárásoknak, melyek csak négy év múlva lépnek életbe. Míg 1991-92-ben éves szinten Magyarországon 35 ezer tonna kén került az üzemanyagok elégetése révén a levegőbe, addig a folyamatos fejlesztések révén a közelmúltban már csak 730 tonna, a mostani beruházások átadásával pedig csak 30 tonna. Ez utóbbi pedig egyenlő a technológiailag elérhető minimummal.
Az elnök-vezérigazgató közölte: a beruházás elsősorban annak a tízmillió embernek jó, akik jobb, kénmentes levegőt szívnak majd. A beruházás jó a Molnak is, mert a környező országokban az uniós elvároknak megfelelő kénmentes terméket tud szállítani. A beruházások nem befolyásolják az üzemanyagok árát, mert azokat a világpiac alakítja. Az EU 2005 projekt keretében a beruházásokat négy év alatt valósították meg. A munkálatokban 40 magyar alvállalkozó is részt vett, s csúcsidőben 1500 ember dolgozott a projekteken. A beruházás révén létrejött egy, éves szinten 2,2 millió tonna kapacitású gázolaj- és egy 750 ezer tonna kapacitású benzin-kéntelenítő, illetve egy óránként 40 ezer köbméter kapacitású hidrogéngyár.
Forrás: greenfo/mti