Egyre népszerűbbek a bioélelmiszerek
Hazánkban a biogazdálkodás bár terjedőben van, ám jelenleg az ország területének csupán kettő százalékán nélkülözik a vegyszert a termesztésben és tartják természetes körülmények között jószágaikat az ökológiai gazdálkodás jegyében.
A természetközeli életmód és termelés népszerűsítésére új, nagyszabású kampányba fogtak a termelők. Több száz résztvevővel három napos rendezvény keretében mutatták be a biológiai termesztés és állattenyésztés sajátosságait egy rendhagyó Ökoportya keretében. A hétszázötven kilométeres alföldi utazás helyszínei egytől-egyig a Biokontroll Hungária Kht. által rendszeresen ellenőrzött gazdaságok voltak, amelyek vendégül látták az érdeklődő újságírókat, és olyan neves közéleti személyiségeket, akik az egészséges életmód hírnökei. A promóciós kampányra Karácsony Ildikó szervező szerint azért van szükség, mert az ökológiai termesztésből származó élelmiszereknek nemcsak az értékesítése, de még az előállítása is komoly erőfeszítéseket igényel, mivel a gazdák nem kapnak elég anyagi segítséget.
A minősített biogazdálkodás ma már csak szigorú feltételek alapján folytatható, amit a világszervezet ajánlásai alapján a hazai minősítő-ellenőrző szervezet, a Biokontroll Hungária Kht. felügyel. A már bizonyítvánnyal rendelkező földművesnek a meghatározott termelési feltételrendszer előírásait be kell tartania, különben megfosztják címétől. A környezetterhelő hagyományos, esetleg intenzív termelésről való átállás költsége mellett a folyamatos ellenőrzésért és a tanúsításokért is a gazda fizet. A biotermelő tehát magasabb induló költséggel számolhat, a ráfordítást pedig növeli még a vegyszermentes, tiszta technológia fenntartása is.
Ezzel, és a kisebb hozamokkal magyarázható, hogy a hagyományos piacos élelmiszerhez képest mintegy egyharmadával magasabb áron értékesíthetők a bio portékák. A magyar tanúsítványt elismeri a német, a svéd, az angol és az osztrák társszervezet is, így könnyebbé válik a külföldi piacszerzés. Persze ahhoz a megfelelő értékesítési láncoknak működniük kellene. A ma már divatos bio fogalom mögött tehát konkrét szabályok szerinti termesztés, tenyésztés áll. Az ellenőrző szervezet adja meg a felhasználható természetes eredetű anyagok listáját, az elfogadott agrotechnikai beavatkozásokat. A mostani rendezvénnyel a szervezők azt szeretnék elérni, hogy a biológiailag értékesebb, ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszereket és azok előnyeit megismertessék a fogyasztókkal a szermaradványokkal terhelt, talajzsaroló és környezetterhelő módon előállított hagyományos étellel szemben. Az idei alföldi túrát Karácsony Imre tervei szerint a gazdálkodók segítségével jövőre más tájegység bemutatása követi.
A Hajdúböszörményi Ifjúsági Természetvédő Kör tavaszi felmérése arra kereste a választ, tisztában vannak-e a vásárlók a biotermékek egészségre kifejtett jótékony hatásával. Minden megkérdezett fontosnak tartotta családja egészségét és első helyen az étkezést, táplálkozást tették felelőssé a megbetegedésekért. A biotermékek legfontosabb tulajdonsága a megkérdezettek szerint az, hogy mérgező és káros anyagoktól mentesek. Emellett fontosnak tartották azt is, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, génmanipulációtól mentesek, segíŧenek a betegségek megelőzésében, gyógyításában, termelésük során kímélik a környezetet, frissek, különösen ízletesek, jól eltarthatóak és végül tetszetős külleműek. Ha olcsóbb lenne, a megkérdezettek háromnegyede vásárolna biotermékeket. A válaszolók mintegy 43 százaléka egynegyedével fizetne többet az ökológiai termesztésből származó termékekért.
A Biokontroll Hungária Kht. adatai szerint tavaly a mezőgazdaságilag hasznosított földek mintegy 2,1 százalékán folyt minősített ökológiai gazdálkodás. A speciális földhasználatú területek mintegy 58 százalékán a gazdák már teljesen átálltak a szigorú feltételek teljesítésére. Az ellenőrzött gazdálkodás felét szántó, felét gyep művelési ágban folytatják. Egyelőre kevés állatot tartanak külterjesen, ennek az a következménye, hogy a kívánatosnál lényegesen kisebb területen termesztenek tömegtakarmányt. Az állattenyésztés alacsony volumenéből adódóan pedig kevés az ökológiai eredetű trágya, a műtrágya használata pedig tiltott.
Forrás: greenfo