Katasztrofális parlagfű helyzet
A parlagfű az idén több területet fertőzött meg, mint eddig bármikor, ugyanakkor 2005-ben először szisztematikus munka indult meg a gyom visszaszorítására.
A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának egy-egy kormánypárti és ellenzéki politikusával tartott terepszemlét a Népszigeten. Orosz Sándor, a bizottság szocialista alelnöke űrfelvételekre alapozott becslésekre hivatkozva elmondta, hogy évről-évre több terület fertőzött az allergén parlagfűvel, ami az idén kiterjedhet az ország mintegy 20 százalékára. Az alelnök szerint öt-hat év hatékony munkája szükséges ahhoz, hogy a gyomnövényt már csak nyomokban lehessen megtalálni, űrfelvételekről ne lehessen látni.
Illés Zoltán, a bizottság fideszes tagja egyetértett politikustársával abban, hogy az idei évben sokkal nagyobb odafigyelést tapasztalható a parlagfű-mentesítés érdekében, amelyet a jogszabály-változások is kedvezően befolyásoltak.
Juhászné Halász Judit, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnökének értékelése szerint a jogszabályi környezet szempontjából a növényvédelmi törvény tavaszi módosítása a legkedvezőbb fejlemény. A változtatással a korábbiakhoz képest szigorodtak a kiszabható bírságok és a kényszerkaszálás feltételei is könnyebbé váltak.
Illés Zoltán utalt arra, hogy az idei évtől 20 ezer forinttól 2 millió forintig is kivethető bírság azokra, akik elmulasztják területükön a gyommentesítést. Az ellenzéki képviselő szerint ez a mérték kellően magas az egyéni földtulajdonosok esetében, ám a cégek számára akár 100 millió forintig is fel lehetne emelni a kiszabható büntetést. Orosz Sándor megjegyezte, hogy a törvény módosításával a kényszerkaszálást már nem kell előre jelezni a tulajdonosnak, azt rögtön a június 30-i határidő lejártával elkezdhetik az önkormányzatok.
Juhászné Halász Judit hangsúlyozta, hogy a feladatok koordinálására feltétlen kormánybiztost kellene kinevezni, és ezzel szavatolni a jogszabályok betartását. Illés Zoltán hozzáfűzte, hogy szeptemberben, ha nem is kormánybiztos kinevezésére, de egy hasonló feladatkörrel megbízott parlamenti ad hoc bizottság felállítására tesz majd javaslatot. A bejáráson az újságíróknak bemutatták a parlagfű-mentesítés egyik lehetséges módozataként a kecskelegeltetést. A kérődző jószágoknak ugyanis kedvelt eledele a parlagfű, ami nem befolyásolja az állat tejének minőségét. Egy hektár parlagfűvel átlagosan fertőzött területet 20 kecske egy hét alatt "tisztít meg".
Forrás: greenfo/mti