Persányi: emisszió-biznisz legelőbb november végétől
Az emisszió-kereskedelmi rendszer legkorábban november végén indulhat be Magyarországon - mondta Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter egy szakmai konferencia alkalmából, amelyet a brit nagykövetség rendezett a yorki herceg magyarországi látogatása kapcsán. A miniszter szerint a késedelemért nagyrészt az EU okolható, ugyanis a szén-dioxid-kvóták kiosztásához szükséges dokumentumtervezet már két hónapja jóváhagyásra vár Brüsszelben.
A kibocsátás-biznisz beindítását azonban a jelenleg érvényes magyar államháztartási szabályok is akadályozzák, amelyek módosítása jó esetben november közepéig történik meg - tette hozzá Persányi Miklós. Hangoztatta: a rendszer az év végéig a helyén lesz.
A miniszter magyarázata szerint azért kell megváltoztatni az államháztartási törvényt, mert az jelenlegi formájában nem engedi meg az államnak, hogy kincstári vagyont ingyen átadjon a gazdaság szereplőinek. A tárca a törvénymódosítási javaslatot már hetekkel ezelőtt benyújtotta, annak általános vitája már megkezdődött a parlamentben - fűzte hozzá Persányi Miklós.
Az emisszió-kereskedelem a kvótákat ágazati szinten meghatározó nemzeti kiosztási terv (nkt) tavaly decemberi elfogadásával elvileg január elejétől már érvényben van, de a kibocsátási engedélyek kiadása, a kibocsátási egységek létesítményenkénti elosztása, a kereskedelem ellenőrzése és a tranzakciók hitelesítése mind jogszabályokat igényel.
A környezetvédelmi rendszer alá tartozó 261 létesítmény üzemeltetői a jogszabályok életbelépésével, azaz a rendszer kihirdetésével szereznek majd tudomást arról, hogy mennyi kibocsátási egységgel gazdálkodhatnak. A vállalatok pontos kvótamennyiségük ismeretében dönthetek, hogy többletük lesz az év végére és akkor eladják a kvótafelesleget, vagy éppen hiányuk lesz, és akkor kvótákat kell vásárolniuk.
A szakértők az év első felére várták az emisszió-kereskedelem beindulását, mint ahogy az a legtöbb uniós országban meg is történt.
Persányi Miklós megjegyezte, hogy a kibocsátás adás-vétel késlekedéséért a rendszerbe tartozó cégek is okolhatók. Szerinte a tárca ugyanis részben a cégek miatt nem tudta ősznél korábban kezdeményezni az uniónál az úgynevezett nemzeti kiosztási lista jóváhagyását, mert a vállalkozások köre a tavaly év végi helyzethez képest időközben bővült és ezért miattuk kiigazítást kellett kezdeményezni.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium adatai szerint Magyarország 93 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő kvótával gazdálkodhat, amelynek 97,5 százalékát az üvegházhatásért leginkább felelős cégek között oszthatja szét, 2,5 százalékot pedig aukción értékesíthet.
A kvóták döntő többségét a 20 megawattnál nagyobb kapacitású tüzelőberendezések, illetve az olajfinomítók, a kokszolók, a vaskohászat és acéltermelés, a cement-, az üveg-, az építőanyag-gyártás és a papíripar kapja. Az rendszerben uniós szinten mintegy 12 ezer cég vesz részt.
Forrás: www.ktm.hu