Nincs napirenden új atomerőművi blokkok építése
Nincs, nem volt és belátható időn belül nem is lesz napirenden új atomerőművi blokkok, vagy egy új atomerőmű építése Magyarországon - közölte Gyurcsány Ferenc. Tudjuk, atomenergetikai szakemberek évek óta dolgoznak azon, hogy hosszabb távon kell-e, lehet-e Magyarországon újabb blokkot építeni. Ha majd sok év múlva egyszer lesz erre vonatkozóan bárkinek javaslata, akkor ezt majd népszavazáson el lehet dönteni. De ennek a közelében sem vagyunk" - így reagált Gyurcsány Ferenc azokra a moszkvai lapértesülésekre, hogy Viktor Vekszelberg orosz milliárdos egyik vállalata kész több száz millió dollárral beszállni egy új magyarországi atomerőmű, vagy két új paksi blokk építésébe.
A lapok hivatkoztak arra, hogy a Paksi Atomerőmű tulajdonosa, a Magyar Villamos Művek (MVM) együttműködési memorandumot írt alá a Vekszelberg ellenőrizte Renova csoporthoz tartozó KESZ (Kompleksznije energeticseszkije szisztyemi) energiaholdinggal és az Atomsztrojekszport atomerőmű-kivitelezővel Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása során.
A memorandumban a lapértesülések szerint a KESZ kinyilvánítja készségét, hogy az MVM-mel közösen finanszírozza a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbítását és teljesítményének 15-20 százalékos növelését.
A Biznesz című orosz lap szerint a paksi rekonstrukcióban való részvétel 150-200 millió dollárt igényelhet a KESZ-től. A Vedomosztyi szerint az MVM a modernizáláson túlmenően két új blokkot akar építeni Pakson a KESZ-szel közös finanszírozásban, s a fővállalkozó természetesen az Atomsztrojexport lenne. A Biznesz szerint új atomerőművet terveznek, amely egymilliárd dolláros beruházást jelentene a KESZ-nek. A 2007-ig érvényes memorandum konkrét összegeket nem tartalmaz, hanem csak keretet ad külön üzleti megállapodások kötéséhez - írják az orosz lapok.
A lapértesülésekkel kapcsolatban az MVM közölte: az MVM "memorandumot írt alá Oroszország egyik legnagyobb magántulajdonban lévő energetikai társaságával, a KESZ Holdinggal, valamint az Atomsztrojexport társasággal, amely az orosz atomenergetikai szektor egyik zászlóshajója".
"A dokumentum elsődleges célja, hogy keretet illetve lehetőséget szolgáltasson a későbbiekben további megállapodások kötésére. Ennek érdekében a felek többek között közös munkacsoportokat hoztak létre - áll a közleményben.
Az MVM tájékoztatása szerint a memorandum rögzíti: a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása az elkövetkező időszak kiemelt feladata, tekintettel a magyar nukleáris energiatermelés meghatározó volumenére, megbízható és környezetkímélő jellegére". Az orosz fél kifejezte érdeklődését az esetleges részvételre a beruházásokban. Az MVM a memorandumban üdvözölte "a nukleáris energetikában nagy tapasztalattal rendelkező társaságok érdeklődését".
Forrás: greenfo/MTI