Július 29. hétfő, Flóra, Márta
Hírek, események 2015. január 6. 22:48

Az is elgondolkodik, akinek kicsiny a hite

Az is elgondolkodik, akinek kicsiny a hite
Miután az ember nem ismeri a jövőt, erősebben megvan benne a remény és a bizalom Isten iránt; velünk lesz, s minden helyzetben lelkierőt ad. Ezért mondja Jézus a hegyi beszédben: „Ne aggódjatok a holnap miatt, az majd gondoskodik magáról, - elég a napnak a maga baja.” Ezzel a gondolattal indította az évet a kalocsai Szent József templomban dr. Bábel Balázs érsek, metropolita.

Beszélgetésünket is így kezdtük: mit hozhat az új év, harcokat, viszályokat; a nemzet, a haza sokak szerint veszélyben van…

- Nem tudjuk, hogy milyen külpolitikai hatások nehezednek erre a nemzetre. Gondolhatunk arra is, hogy eszkalálódik a háború Keleten és Nyugaton.  Úgy gondolom, hogy a mi bajaink külsődlegesek. Kívülről jönnek erre az országra olyan nyomások, ami miatt nagyon nehéz megtartani önmagunkat. Ahogy az ukrajnai helyzetben - a kárpátaljai Majnek Antal püspök úr szavát idézve - mind a két nagyhatalmat egyaránt felelőssé lehet tenni. Azért vannak reményt keltő jelek is. Gondoljunk arra, hogy ötvenévi szembenállás után Castro testvére és Obama - Kuba és az Egyesült Államok - kiegyezett. S ebben nagy része van a Vatikánnak.  Ezt kellene megtalálni a világ vezetőinek: hogy lehet közelebb hozni egymáshoz a nemzeteket és az embereket.

Mitől tart jobban: a társadalom külső harcaitól, vagy az egyének belső küzdelmétől?

 - Miután az ember egyszerre társadalmi lény és a társadalmon belül egy autonóm ember is, ezért ennek az értelmezése elválaszthatatlan. Tehát az az ember, aki benne él egy közösségben, az a saját életébe is átvisz olyan gondokat, problémákat, ami a közösségből származik.  Itt mindenképpen az egyén személyes felelősségét kell hangsúlyozni. Illetve a közösség vezetőinek a felelősségét. Mert a nép igazi eszmény és vezetés nélkül csak tömeg.  Éppen most hallottam egy felmérést, hogy Romániában nagyon sokat visszasírják a Ceausescut. Ez egy őrültség! Bebörtönözte őket. Úgy éltek, hogy majdnem szalmát ettek. A tömegnek az emlékezete nagyon rövid. Erre van bibliai példa. Kiszabadultak Egyiptomból zsidók, üldözte őket a fáraó serege, a pusztában nem nagyon volt mit enniük, erre visszasírták az egyiptomi húsos fazekakat. Pedig csak épphogy kaptak valamit enni.  Mózest, meg akarták ölni! Minek hoztál ki bennünket a pusztába?

 - Hogy áll az egyház a csatáival; sokan várták, hogy végre felhangzik a főpapi ének, karácsonykor, a székesegyházban…

 - Először is az építkezés közben újabb és újabb nehézségek jöttek elő, amivel nem számoltuk. Például, hogy a kórus alatt majdnem leszakadt a karzat. Megvizsgáltuk a sekrestyék feletti nagy termeket, ott is elszuvasodott gerendák voltak. Belementünk a nagy feltárásba, ami soha vissza nem térő lehetőség, mert ilyen nem lesz egyhamar. A mi életünkben biztos nem lesz, és aki már végzett ilyet, vagy tudja, egy ilyen műemlékes dolgot siettetni nem lehet.  Karácsony előtt közvetlenül voltam fönt a tervtanácsban a mérnöknővel együtt.  Ez egy minisztériumi részleg Pesten. Tizennyolcan voltak ott. Előadtunk egy másfél órás programot. Az előadás után számos kérdés, igény elhangzott.  Egyik műemlékes, másik régész, harmadik történész – faggattak, hogy mért nem így, vagy úgy... Persze alapvetően pozitívnak ítélték a rekonstrukciót. Úgyhogy most várom a döntésüket. Akkor nagy lendülettel indul a régészeti terület lefedése. Üveggel láthatóvá tesszük a feltárt leletek. Most itt, ha valakinek egy kicsiny kis hite van, elgondolkodik, hogy amit ő ott lát, azon járhatott például Szent István vagy Asztrik, Kalocsa első érseke.  Keresztény őseink, itt voltak évszázadokig...

 - Milyen más, nagyobb munkái vannak az egyházmegyének?

 - Újteleket és Hajóst szeretnénk befejezni ez évben. Vaskúton a torony körüli problémákat próbáljuk rendezni. Nagyon nehéz helyzetben van a garai és a nemesnádudvari templom is.  Nem beszélve a kecskeméti Nagytemplomról. A sürgősségi sorrend elsődleges. Egyszerűen képtelenek vagyunk annyi pénzt, annyi erőt ráfordítani, hogy minden rendbe menjen… Most indítottak egy rekonstrukciós pályázatot. A plébánosok mind ugrottak rá. Mindenki a maximálisan igényelhető összeget nyújtotta be. Mi írtuk alá a hivatali engedélyeket, hogy a templomnak nincs köztartozása. A szándék: jó esetben negyvenmilliós.   A kérelem viszont három-négy milliót hoz...

 - Az iskolák rendben boldogulnak?

 - Azt lehet mondani - kisebb-nagyobb zűröktől eltekintve - igen. Mit értek a súrlódáson? Mondjuk nincs egy iskolának saját tornaterme. Egy sportcsarnok százmilliónál kezdődik. A városét használják.  Mennyi bérleti díjat fizessünk? Szóval ilyen kisebb-nagyobb viták lehetnek, de egyelőre most, ebben a helyzetben megelégedéssel lehetünk…

 - Persze itt különféle irányítású egyházi iskoláról van szó…

 -  A Kunszt József-díjat az egyházmegyei és szerzetesi iskola tanára számára is adományozom. Nincs különbség. Visszatérve a piaristákhoz: azt mindenki látja Kecskeméten, hogy megújult a Piarista Templom. Abba is besegítettünk.  Egyrészt úgy, hogy adtuk a szakértőnket, aki rögtön levette a kivitelezési összeget, legalább harmincmillió forintot. Aztán adtam huszonöt millió forintot térítésmentesen; és ugyanannyi kamatmentes kölcsönt a munkákhoz…

 - Milyen változások lesznek a Kalocsa-kecskeméti egyházmegyében a következő hónapokban?

 - A család éve lesz.  A szerzeteseket is ünnepeljük ebben az esztendőben. Nagy, jelentős változást nem tervezünk, és nem is szeretnénk. Van egy határidőnaplóm. Minden évben fölírok rá valamit olvasmányaimból. Az első most egy latin mondat, ami magyarul így hangzik. „Az idők változnak és vele mi is változunk!” A bibliai mondat pedig a zsidókhoz írt levélből való: „Jézus Krisztus ugyanaz tegnap, ma és mindörökké!” Jézus Krisztus iránti hűségünk, szeretetünk biztosítsa nekünk az igaz szilárdságot…

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Wojtyla Ház