Bemutató pénteken a Nagyszínházban - Csongor és Tünde
\"Meglepő volt újraolvasni a magyar irodalomtörténetnek ezt a klasszikussá emelt szövegét, hiszen a maga 19. századi mivoltában is kivételesen és gazdagon sokrétű, titokzatosan elfátyolozott műről van szó\" - mondta el az MTI-nek szerdán Porogi Dorka.
A rendező úgy fogalmazott: \"nagyon sok mindent sűrített ebbe, a talán legszemélyesebb drámájába Vörösmarty. Van itt minden megesett leányoktól éteri létfilozófiáig, középkorias átokmondástól olvadékonyan romantikus dalig, van benne Shakespeare, van benne Mozart, van benne erotizmus és széphistória, könnyed játék és jambikus komorság\".
Porogi Dorka szerint a nehézséget, a kihívást, az izgalmat Vörösmarty páratlan erejű költői nyelve jelenti, a legfontosabb feladat cselekvéssé formálni, mai színházi nyelvre fordítani a dráma versbeszédét.
A rendező hangsúlyozta, hogy van aktualitása a Csongor és Tündének, mert szavai szerint \"ez a színmű valójában inkább egy monologikus drámai költemény: ha jól figyelünk belső hullámzásaira, egy fiatal és nagyon tiszta lélek vergődését érezhetjük és láthatjuk meg benne\".
\"A lélek mindenki által megtapasztalt nagy eseményei az, hogy az ember szerelmes lesz vagy, hogy elveszít valakit, ezek azok a tartalmak, amik soha nem évülnek el\" - mondta, hozzátéve, hogy \"frissen, pontosan, igazul kell megfogalmaznunk ezeket a mi 21. századi színpadi történetünkben, mert annak idején, a maga korában frissen, pontosan, igazul írta meg őket a költő is\".
A fiatal rendező 2012-ben végzett a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rendező szakán, azóta szabadúszó. Dolgozott többek között Marosvásárhelyen, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön. Kecskeméten ez a második rendezése.
Az előadás szereplői közül Csongort a rendező testvére, Porogi Ádám, Balgát Kocsis Pál, Tündét Téby Zita, Ilmát Bognár Gyöngyvér, Mirigyet Decsi Edit és Szemenyei János alakítja.
A magyar irodalmi kánon egyik legcsillogóbb és legtöbbet méltatott gyöngyszeme, a Csongor és Tünde címének hallatán diákok százezrei egyszerre és álmukból felkeltve vágják rá: a romantikus dráma fogalmának legpontosabb definíciója.
A kecskeméti előadás azonban tartogat meglepetéseket: nem kisebb dologra vállalkoznak, mint hogy bebizonyítsák, egyik legfontosabb nemzeti drámánk még most is elkoptathatatlan mondanivalóval találhat utat szívünkhöz.
A mindenkori Csongorok és Tündék egymáshoz és önmagukhoz vezető útkeresésének történetét írta meg Vörösmarty Mihály a magyar drámairodalom egyik legismertebb és legnépszerűbb drámájában, melyet Porogi Dorka rendezésében láthatnak.
Bemutató: február 13-án, pénteken 19 órakor, a Nagyszínházban.
Vörösmarty Mihály
CSONGOR ÉS TÜNDE
színjáték két részben
Csongor - POROGI ÁDÁM
Balga - KOCSIS PÁL
Tünde - TÉBY ZITA
Ilma - BOGNÁR GYÖNGYVÉR
Mirigy - DECSI EDIT és SZEMENYEI JÁNOS
Kurrah - KISS ZOLTÁN
Berreh - GELÁNYI BENCE e.h.
Duzzog - FARKAS ÁDÁM
Ledér - DANYI JUDIT
Rókalány, Pilla, Leányalak - DOBÓ ENIKŐ
Kalmár - HEGEDŰS ZOLTÁN
Fejedelem - FERENCZ BÁLINT
Tudós - KÖRTVÉLYESSY ZSOLT
--------------------------------------------
Díszlet, - és jelmeztervező: Kupás Anna
Dramaturg: Kovács András Ferenc, Németh Virág
Zene: Kónya-Ütő Bence
Súgó: Ba Éva
Ügyelő: Berki Zoltán
Rendezőasszisztens: Vári János
Rendező: Porogi Dorka