Tudás, kultura, szórakozás
A Kecskeméti Ifjúsági Otthon felbecsülhetetlen értékű műhelye városunk kulturális életének. Itt töltik sokan szabadidejüket, s lelnek hasonló érdeklődési körű társaikra. Ide járnak tudományos igényű előadásokra, tárlatokra, táncot tanulni, vagy épp megpihenni egy csésze tea mellet, vagy a filmvászon előtt ülve. E szép épület életéről, múltjáról, jelenéről és jövőjéről kérdeztük Józsa Katalin igazgatónőt. ...
Milyen évet zárt az intézmény 2007. évben? Milyen kiemelkedő események tették egyedive az elmúlt évet?
Az elmúlt évben programjaink száma meghaladta a 3.400-at, ami azért örvendetes mert az emberek közösségi, kulturális aktivitását, igényeit jelzi. Egy közművelődési intézményt pedig a köz szükségletei: kezdeményezései, érdeklődése éltetnek. Az elmúlt év az évfordulók jegyében telt nálunk- a Kecskeméti Ifjúsági Otthon 25 éve
az Otthon mozi 70 éve nyitotta meg kapuit, míg az intézmény szecessziós épülete, az egykori Iparos Otthon 100 éve épült. Nagyszabású családi játszóházzal, dorombfesztivállal, az iparos hagyományokat felelevenítő közösségi játékkal ünnepeltünk. Az Otthon mozi közönségtalálkozóinak sorából kiemelkedett Jiri Menzel Oscar díjas filmrendező látogatása, aki legújabb filmjének bemutatójára érkezett városunkba. Örömteli volt látni azt az érdelődést és szeretetet, amely a Szigorúan ellenőrzött vonatok és a Sörgyári capricco népszerű rendezőjét övezte.
Programfejlesztéseink újabb eredményei a kisgyermekeknek szóló délelőtti képességfejlesztő játékprogramok a - zene bölcsi, Mackó kuckó, Festékmanók - foglalkozásai. A tehetséges gyerekek fiatalok többféle művészeti csoportban is tevékenykednek, közülük kiemelném a musical stúdió és a beavató színházi csoport előadásait valamint az animációs műhely a BIPOLAR német magyar kulturális projekt keretében készült filmes programját.
Az elmúlt évi Tavaszi Fesztivál során is bővült az ifjúsági rendezvények köre - így a Kecskemét Fringe újonnan jelentkező programja a tehetséges fiatalok bemutatkozását segítette koncertek, kiállítások, színházi és musical előadások formájában. Két nap erejéig pedig a több éve bezárt Városi mozit is megnyitottuk.
Nyár folyamán mintegy 1.800 gyermek és fiatal vakációs progamját nyári táborait szerveztük.
Az Ifjúsági Otthon már régóta a drámapedagógia egyik legjelentősebb vidéki központja. Múlt évben húszan kaptak nálunk drámapedagógus oklevelet a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola kihelyezett képzésén, ahol az oktatók javarésze helyi szakember volt.
A rendezvények látogatottsága hogyan alakult az elmúlt időszakban? Mi ennek az oka Ön szerint?
A programok éves látogatottsága meghaladja a 120.000 főt. Természetesen az egyes műfajok, rendezvények iránt változó az érdeklődés. Sok munkánk van abban, hogy minél szélesebb körben ismertté tegyük a programokat. Bizonyos, hogy a műsorajánlatunk nem íróasztal mellett születik, hanem a látogatókkal való folyamatos kapcsolattartás eredményeként. Nagyon fontosnak tartjuk a civil kezdeményezéseket, mert nyilvánvalóan valós igényt takarnak, és ezek a programok nagy valószínűséggel látogatottak is lesznek. Kb. százra tehető most azoknak az intézményeknek, szervezeteknek a száma, akikkel éves szinten együtt dolgozunk.
Az Ifjúsági Otthon üzemeltetésében működő Otthon mozi statisztikáját nézve: Bár az országosan jellemző nézőszám csökkenés nálunk is tapasztalható, de ezzel együtt a mozi 2004-es felújítását követően minden évben, (így 2007-ben is) az Otthon moziban volt országosan a legmagasabb az egy előadásra jutó nézőszám az art mozik között. Tavaly 23 ezer látogatónk volt.
Milyen rendezvényekkel készülnek 2008. év első felére?
Sokkal és sokfélével.
Hétvégente meseszínházi, játszóházi, kiránduló programokat szervezünk. Jövő szerdán a musical stúdió új előadást mutat be Villon és a többiek címmel. A Tavaszi Fesztivál keretében ismét válogatást nyújtunk majd az idei magyar filmszemle díjnyertes alakotásaiból. A tehetséges, szerepelni vágyó gyerekek és fiatalok bemutatkozásának a Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Fesztivál, a Kecskemét Fringe és Versmondók Találkozója , nemzetközi sakkverseny, a Disputa vitakultúra program ad majd teret.
Folytatódik a szülők iskolája és zöld egyetem ismeretterjesztő programja is. Az Ifjúsági Otthon lesz a helyszíne áprilisban az Értelem Odüsszeája c. nemzetközi fesztiválnak. S hogy közeli program ajánlattal is éljek: most hétvégén szombaton délután a gyerekek a Vitéz Levente c. meseszínházi előadást láthatják, este pedig már a XII. Jazznapok programja kezdődik. Márciusban várható nyári táborozási ajánlatunk megjelenése.
A programokról részletes tájékoztatás a www.kio.hu honlapon valamint a Kecskeméti Kínálóban olvashatnak az érdeklődők.
Milyen programok várhatók az emberjogi konferencia után a témával kapcsolatosan? Mit szeretnének velük elérni?
Az említett rendezvényen módunk volt megismerkedni a Mobilitás Országos Ifjúsági Szolgálat munkájával. A rendezvény a kapcsolatfelvételt és tapasztalatcserét szolgálta programokról, pályázatokról, képzésekről. A folytatás: tavasszal bont rügyet új kezdeményezésünk az Aktív Drogellenes Műhely (AdoM). A Műhely tevékenysége a fiatalok kezdeményezéseire, öntevékenységére épül.
Célunk: fiatalokat érdeklő, a helyi közösséget minél szélesebb körben tájékoztató, szórakoztató városi - utcai - intézményi programok - rendezvények megvalósítása. Többek között utcaszínház, zsonglőrködés, árny-színház, közös képző- és előadóművészeti alkotás. Egyenlőre. A fiatalok ötleteivel és közreműködésével ez a kör csak bővülhet. A nyári estéken, délutánokon közös gondolkodásra/munkára hívjuk a fiatalokat - szeretnénk, ha a maguk elképzelései - igényei szerint használnák házunkat, udvarunkat. Ősszel fel kívánjuk frissíteni a kecskeméti diák-érdekképviseleti életet diákjogi képzésekkel, fórumokkal, diákjogi vetélkedővel.
Érdemes tehát az ADoM kínálatát figyelni, melynek programvezetője Mészáros Márta kolléganőnk.
Mi a legfontosabb cél, amit ebben az évben el szeretne érni az Ifjúsági Otthon?
Napjainkban korszellem az átszervezés. Szeretnénk a sokrétű - sokakat érintő gyermek és ifjúsági célú közművelődési munka számára továbbra is megőrizni a biztonságos működés feltételeit.
A kultura, az értékalapú közösséghez való tartozás az ember számára az élet napos oldalát jelenti, s jó, ha ezt a gyerekek és fiatalok mind többen megtapasztalják.