6,2 milliárdos beruházást adott át a Graboplast Tatabányán - Az ünnepélyes gyáravatón Orbán Viktor mondott beszédet
A Graboplast ünnepélyes keretek között adta át új tatabányai gyárát, melynek köszönhetően a vállalat két dinamikusan növekvő piacú termékcsoport, az LVT (Luxury Vinyl Tile), és az irányfüggetlen homogén padlók területén számít jelentős árbevétel-növekedésre. A gyár avatásán beszédet mondott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Schmidt Csaba, Tatabánya polgármestere, Veres Tibor, a vállalat fő tulajdonosának, a Wallis Zrt.-nek az elnöke, valamint Jancsó Péter, a Graboplast Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A Grabo Design Padlógyár egy egyedi kormánydöntésnek (EKD) köszönhetően készült el. Az EKD keretében a magyar állam 3 milliárd forinttal támogatja a győri székhelyű vállalat 2017-ig megvalósuló 8,7 milliárd forintos beruházási programját, melynek célja a Graboplast exportpiacainak fejlesztése. A speciális padlógyártás területén meghatározó, tavaly közel 18 milliárd forintos árbevételt elért, magyar tulajdonban álló győri vállalat padlóit jelenleg több mint 80 országban használják, így a vállalat árbevételének mintegy 90 százaléka jelenleg is az exportpiacokon keletkezik. A programnak köszönhetően a társaság árbevétele az eddigieknél is nagyobb ütemben növekedhet.
A tavaly 110 éves Graboplast beruházási programjának első lépcsője a Tatabányán 6,2 milliárd forintból felépült gyár, melyben olyan új technológiával előállított különleges padlóburkolók készülnek, melyek piaca világszerte 10 százalék feletti növekedést mutat. Az exporttevékenység fejlesztésével a vállalat célja, hogy folytassa azt az utat, melyen az elmúlt évtizedben elindult: a speciális padlógyártók meghatározó európai szereplőjeként úgy növelje piaci súlyát, hogy az új padlótípusok területén átlag feletti növekedést érjen el.
Az új tatabányai gyár mellett a Graboplast Kecskeméten is jelentős összeget fektet be a következő időszakban, melynek segítségével a cégcsoport több mint 20 százalékkal, összesen 120 fővel növeli alkalmazotti létszámát 2017 végéig. A vállalat kecskeméti parkettagyárában olyan beruházást tervez, mely lehetővé teszi versenyképességének, és ezáltal exportbevételeinek további növekedését is. A kecskeméti fejlesztések közül kiemelkedik az új „klikk-rendszerű” parketták gyártásának elindítása, új felületkezelési technológiák bevezetése, valamint további sportpadlók fejlesztése. Ezenkívül a Graboplast további környezetvédelmi projekteket is tervez, melyek szintén elengedhetetlenek ahhoz, hogy az exportpiacokon a vállalat tovább bővüljön. A környezettudatosság jegyében a Graboplast 2013 óta feldolgozza a gyártási tevékenysége során keletkező PVC hulladékot, és az erre szolgáló őrlő berendezésekkel saját maga számára állít elő újrahasznosítható PVC granulátumot. Az állami támogatásnak köszönhetően az újrafeldolgozás a jövőben kiterjedhet majd más vállalatoktól vásárolt PVC-hulladékra is.
Az LVT (Luxury Vinyl Tile) padlókról
Az LVT padlókat olyan új gyártási technológiával állítják elő a tatabányai Grabo Design Padlógyárban, melynek köszönhetően a műanyag alapú felületek számos előnyös tulajdonság (például magas kopásállóság; víz-, folt- és vegyszerállóság; gyors és egyszerű installálás; könnyű javíthatóság) mellett valósághű (például kő, fa) megjelenésűek lehetnek. Az LVT padlókat elsősorban kereskedelmi létesítményekben (üzletek, bevásárlóközpontok), a vendéglátóiparban (éttermek), irodákban, középületekben, illetve egyes országokban már lakossági területeken is alkalmazzák. A Graboplast számára a tatabányai beruházás során a környezettudatos technológia alkalmazása kiemelten fontos volt, így a gyártás során keletkező hulladék nagy hányadát saját maga dolgozza fel, környezet- és költségkímélő módon.