Január 22. szerda, Artúr, Vince
Hírek, események 2016. február 29. 20:02 | Szerző/forrás: Forrás: keol.hu

Csoportkép az országban elsőként diplomát kapott duális hallgatókról

Csoportkép az országban elsőként diplomát kapott duális hallgatókról
A csoportképen a felső sorban Magyarország első duális végzős főiskolai hallgatói. Az alsó sorban balról jobbra: Bíró Attila, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója; Dr. Kovács Lóránt, dékán; Kovács Tamás, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatója; Varga-Papp Szilvia, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. HR-vezetője; Hegmanné Nemes Sára, a Kecskeméti Főiskola kancellárja; Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere; Dr. Ailer Piroska, a Kecskeméti Főiskola rektora; Dr. Palkovics László, oktatásért felelős államtitkár; Sári Zoltán, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. képzésért felelős művezetője.

Mint szombaton már beszámoltunk róla (videóval!), átvették a diplomájukat a Kecskeméti Főiskolán az országban elsőként duális képzésben részesült fiatalok. 

Ez az esemény a felsőoktatás és a magánszféra együttműködése szempontjából igazi mérföldkő - hangsúlyozta  Palkovics László oktatásért felelős államtitkár a Kecskeméti Főiskola diplomaátadó ünnepi szenátusi ülésén, ahol átvették diplomáikat azok a duális hallgatók is, akik először végeztek az országban ebben a képzéstípusban.  A főiskola, valamint a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. együttműködésével 2012-ben elindított felsőoktatási duális képzés mintát szolgáltatott a képzéstípus országos bevezetéséhez.

A magyar felsőoktatásban elsőként indította el a Kecskeméti Főiskola GAMF Kara a két partnercéggel együttműködésben járműmérnöki alapszakon a gyakorlatorientált (duális típusú) képzést.  A képzés célja a hosszú távú kötődés megalapozása a vállalathoz és termékeihez, valamint egy biztonságosan tervezhető életpálya és karriermodell létrehozása volt. A gyakorlati időszakok során a partnercégek az iparvállalat által igényelt készségeket és képességeket is beillesztették a mérnökképzésbe (csapatmunkában történő együttműködés, kommunikációs és prezentációs készség fejlesztése, tulajdonosi szemlélet, kreativitás és újítás). A hallgatók a 3,5 év során változatos, de egyben nagyon intenzív, gyakorlatorientált tantervet teljesítettek.

Dr. Ailer Piroska, a Kecskeméti Főiskola rektora beszédében hangsúlyozta, 2012-ben a főiskola kísérletnek tekintette a képzéstípus bevezetését, de ahogyan fogalmazott:  „...örömmel mondhatjuk, hogy a kísérlet nem egyszerűen sikeres volt, hanem azóta országosan ismert és elismert, példaértékű képzési modellé vált. És hogy ez így történt, az legalább annyira a végzős duális hallgatók, mint amennyire az érintett vállalatok és a főiskola érdeme.\"

2012 szeptemberében a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.-nél 14, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.-nél pedig 11 duális járműmérnök hallgató kezdte meg tanulmányait. Jelenleg a Kecskeméti Főiskolán mintegy 30 partnercéggel együttműködve közel 200 duális hallgató tanul. A járműmérnöki alapszak mellett a gépészmérnöki, a műszaki menedzser, az anyagmérnöki, a mérnökinformatikus, a gazdálkodási és menedzsment, valamint a kertészmérnöki alapszakok is elérhetők duális formában. A képzést indító partnercégek a választható szakokat is bővítve 2012 óta minden évben felvételt hirdettek. A végzős hallgatókon kívül a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.-nél és a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.-nél is további 24 duális hallgató tanul

* A fotón a Mercedes diplomás duális hallgatói.

Palkovics László oktatásért felelős államtitkár a rendezvényen örömét fejezte ki, hogy a Kecskeméti Főiskola stratégiai rektorhelyetteseként 2012-ben maga is aktív szerepet vállalt abban, hogy a főiskola 2012-ben az országban elsőként elindíthatta a duális képzést.  Az államtitkár a diplomaátadó ünnepi szenátusi ülésen kifejtette: „A duális képzés »kecskeméti modelljének« tapasztalatai alapján a 2015/16-os tanévtől kezdve megtörtént az országos intézményesítés, így tavaly szeptembertől 19 felsőoktatási intézmény és közel 200 partnerszervezet együttműködésével, 440 duális hallgatóval indult útjára a duális felsőoktatási képzés Magyarországon. A felsőoktatási intézmények több mint 500 további vállalattal és egyéb szervezettel kötöttek eddig együttműködési megállapodást, így a 2016/2017-es tanévtől összesen mintegy 2600 képzési helyet hirdettek meg a jelentkezőknek azért, hogy a hallgatók gyakorlati tanulmányait erősítsék, ezzel segítve a fiatalok munkaerőpiaci esélyeit.\"

Az első duális hallgatók közül 17-en vehették át diplomájukat a diplomaátadó ünnepi szenátusi ülésen. A cégek képviseletében Bíró Attila, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója és Kovács Tamás, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. műszaki ügyekért felelős ügyvezető igazgatója köszöntötték a végzősöket.

Bíró Attila a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója úgy véli, hogy a mérnök és kvalifikált munkaerő-utánpótlásra a duális képzés jó megoldásnak bizonyul. „A Knorr-Bremse olyan technológiai és műszaki tudást kínál, mely egyedülálló értéket képvisel és minden duális képzésben részt vevő hallgató számára piacképes tudást biztosít. Elégedettek vagyunk a diákokkal és örömmel látjuk, hogy ez a befektetés hosszútávon kompenzálja a munkaerőpiac kihívásait, valamint példaértékű tud lenni más hazai vállalatok számára is.

Vállalatunk életében hatalmas mérföldkő volt a duális képzés néhány évvel ezelőtti megtervezése és a főiskolán való bevezetése. Külön öröm számunkra, hogy az említett hallgatók közül öten februártól már a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. csapatának jól képzett szakembergárdáját erősítik\" - nyilatkozta Kovács Tamás, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. műszaki ügyekért felelős ügyvezető igazgatója.

A diploma átvételével a duális hallgatók munkaszerződése lejárt, így mindkét fél - a frissdiplomások és a cégek is - mérlegelhették a továbbiakat.  A Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.-nél hat végzős a vállalat kutatási és fejlesztési központjában, egy végzős pedig beszállító-fejlesztési projektekben kapott állásajánlatot, ezzel együtt a hallgatók több mint fele a cég támogatásával mesterképzésben folytatja tanulmányait.

A duális képzésről

Az alapképzés egy speciális formája a duális képzés, amelynek fő jellemzője, hogy a főiskolával együttműködő cégek - nem titkoltan a szakember-utánpótlás biztosítása érdekében - részt vállalnak az oktatásból. A duális hallgatók a főiskolai alapképzéssel párhuzamosan az adott cég képzési programját is elvégzik, így közvetlen vállalati gyakorlati tapasztalatra tesznek szert.  A szorgalmi időszakban a duális hallgatók, hasonlóan a nappali tagozatra járó nem duális társaikhoz a főiskola követelményeit teljesítik, majd mind az őszi, mind a tavaszi szemesztert követően a vállalati gyakorlat következik.  A cégek hallgatói munkaszerződés alapján végig a tanulmányi idő alatt havi juttatást adnak a hallgatóknak. A végzést követően az esetleges továbbfoglalkoztatás a cégek és a hallgatók megállapodásán alapul.

(keol.hu)

Kövessen minket a Facebookon is!