Január 19. vasárnap, Márió, Sára
Hírek, események 2016. július 3. 11:48

Baráti ebéd a „Barátoktól”

Képgaléria
Baráti ebéd a „Barátoktól”
Bárkányi Ernő nevét gyakran hallhatják a Karol Wojtyla Barátság Központ „lakói”. Nem véletlenül, ugyanis igencsak kiterjedt kapcsolatok kötik a közismert kecskeméti népkonyhához. Ő a belvárosi Szent Miklós - ismertebb nevén Barátok - templomának plébánosa, nem utolsó sorban a Wojtyla Ház egyik alapítója, lelki igazgatója, de papi szolgálata révén is összeforrott személye a szociális intézménnyel. Ő és az általa vezetett katolikus hívőközösség hívta meg vasárnap ebédre a Wojtyla Ház gondozottait. A plébánosnak, valamint több száz hívő léleknek köszönhetően tejfölös csirkepörköltet fogyaszthattak tésztával, kenyérrel, süteménnyel, és - a Bács-Zöldért Rt. jóvoltából - sárgabarackkal. Az udvari bográcsban főtt étel fenséges íze Berente Imréné Zsuzsika önkéntes szakácsnőt és Ömböli Magdolnát, a ház „Magdi anyusát” dicsérte. (Fotók: Mátyus István)

A Szent Miklós templomról:

A kecskeméti Szent Miklós templom, más néven Barátok temploma, vagy Ferences templom a város katolikus hitéletének egyik központja, Kecskemét legrégebbi, ma is álló épülete.

A templom a 13. század végén épült gótikus stílusban, később több ütemben bővítették. Középkori szokás alapján úgy építették, hogy a város védőszentje, Szent Miklós ünnepén a lemenő nap megvilágíthatta a főoltárt. A templomot említő első írásos emlék 1475-ből maradt fenn. Érdekesség, hogy a reformáció kezdetén a helyi katolikusok és reformátusok felváltva tartottak istentiszteleteket a templomban. 1647-től a ferences rendi szerzetesek használták, innen ered a „Barátok temploma” név.

Később több bővítésen is átesett az épület, a hajó és a szentély meghosszabbításán túl a Szent Anna kápolna hozzáépítése voltak a jelentősebb mérföldkövek a templom életében. Az 1678-as tűzvész után a korábbi fatornyot már kőből építették újjá. 1777 és 1784 között a templomot barokk stílusban felújították, tornya copf stílusban 1799-ben lett megmagasítva. A romkert helyén álló temetőt 1777-ben zárták be. Az utolsó komolyabb változtatásra 1931 és 1933 között került sor, ekkor alakították ki a lourdes-i kápolnát, a templomot a főtértől elválasztó falnál. A romkert mai formáját 1974-ben nyerte el, Mayer Antal tervei alapján.

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Adományok Wojtyla Ház