„Harmónia” ebéd a Wojtylában
HÁTTÉR:
A „Harmónia” Integrált Szociális Intézmény szolgáltatásairól:
Kinek nyújtanak segítséget?
A „Harmónia” Integrált Szociális Intézmény a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság által fenntartott szociális létesítmény.
A rehabilitációs szemléletű integrált intézményben szenvedélybetegek, fogyatékossággal élő személyek, időskorúak, valamint azon 18. életévüket betöltött beteg személyek, akik önmagukról betegségük miatt vagy más okból otthonukban nem képesek gondoskodni, szociális ellátását végzik, ápolást, gondozást nyújtó intézményben, átmeneti otthonban, rehabilitációs célú lakóotthonban, ápoló-gondozó célú lakóotthonban és nappali ellátás keretében.
Ápolást, gondozást nyújtó intézményi elhelyezés során teljes körű ellátást biztosítanak, mely magába foglalja a lakhatást, a napi legalább háromszori étkezést, az egészségügyi ellátást, a mentálhigiénés ellátást, szükség szerint ruházattal, illetve textíliával való ellátást.
Alapvető feladatuknak tekintik a gondozás, ápolás mellett az eredményes rehabilitációt, ennek érdekében kiemelt figyelmet fordítanak:
- Az önálló életvezetési képességek helyreállítására, készségek fejlesztésére,
- Szociális kompetencia-, személyiség fejlesztésére, családi kapcsolatok erősítésére,
- Re-szocializációs, re-integrációs folyamat segítésére,
- Szabadidő, sport, kulturális és közösségi programokon való részvétel iránti igény kialakítására.
Az intézményi ellátásban jelentős szerepet töltenek be az idő strukturálását, a szabadidő hasznos eltöltését biztosító foglalkozások, foglalkoztatás megszervezése, melyek célja az egyéni készségek, képességek szinten tartása, fejlesztése, a pozitív megerősítés.
Ennek formái:
- Szocioterápiás foglalkozások: munkaterápia, terápiás és készség- fejlesztő foglalkozás, képzési célú foglalkozás.
- Munkavállalói jogviszony keretében szociális foglalkoztatás, ezen belül munka-rehabilitáció és fejlesztő- felkészítő foglalkoztatás: mezőgazdasági tevékenység, intézmény környezetében végzett kisegítő jellegű feladatok, kreatív tevékenység, stb.
Az intézmény ellátási területe Bács Kiskun Megye, a szenvedélybetegek Nappali Ellátása esetében Tabdi, Kaskantyú, Kiskőrös, Csengőd.
Az intézményi ellátás igénybevételének módja:
Az intézmény szolgáltatásainak igénybevétele önkéntes alapon, szóban vagy írásban megfogalmazott kérelem a (9/1999. (XI.24.) SZCSM rendelet alapján, és az alábbiakban felsorolásra kerülő mellékletek megküldése, vagy személyes átadása után elvégzett előgondozás eredménye alapján történik.
Felvételi kérelem mellé csatolandó dokumentumok:
Az 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról (továbbiakban: Szt.) 115./A §-a vagy a fenntartó döntése alapján térítésmentesen biztosítandó ellátások kivételével valamennyi személyes gondoskodási forma esetén a kérelem előterjesztésekor be kell nyújtani a melléklet szerinti jövedelemnyilatkozatot.
Tartós bentlakásos ellátás esetén - a Szt. 117./B §-a szerinti vállalás kivételével („Az ellátást igénylő, az ellátott vagy a térítési díjat megfizető más személy írásban vállalhatja a mindenkori intézményi térítési díjjal azonos személyi térítési díj megfizetését”) – a kérelem előterjesztésekor be kell nyújtani a melléklet szerinti vagyonnyilatkozatot. A vagyonnyilatkozat 3. „Ingatlanvagyon” pontját rehabilitációs intézmény és rehabilitációs célú lakóotthon esetén nem kell kitölteni.
Idősek, fogyatékosok és demens személyek nappali ellátása, továbbá bentlakásos intézmény (az éjjeli menedékhely kivételével) esetén a kérelem előterjesztésekor csatolni kell a melléklet szerinti orvosi igazolást vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás ideje alatt, illetve annak megszűnését követő 30 napon belül történő igénylésnél a kórházi zárójelentést.
Az azonosításhoz szükséges, érvényes személyes iratok fénymásolata (személyi igazolvány, lakcímet igazoló hatósági igazolvány, TAJ kártya, adókártya).
Amennyiben rendelkezik: gondnokságot elrendelő bírósági ítélet.