Köztéri barakk kiállítás érkezik Kecskemétre
A kiállítás egy fa szerkezetű barakkal csaknem 800 ezer magyar ember tragédiáját idézi meg, akik közül mintegy 200 ezren soha nem tértek vissza a szovjet kényszermunkatáborokból. Az installáció belsejében a Szovjetunióban töltött kényszermunka körülményei elevenednek meg.
Az ablakok helyén 12 darab képpárt láthatnak majd az érdeklődők, amelyeket a múlt és a jelen párhuzamba állításával helyeztek el párokban. A napjainkban készült fotókon a Gulágot túlélők és családtagjaik láthatók.
A cél, hogy érzékeltessék, mekkora különbség van a mai kor és az elhurcoltak akkori életkörülményei között.
A képeket feliratok kísérik végig az installáción, amelyek nem csak a történelmi tényeket és a legfontosabb tudnivalókat mondják el, hanem az azokon szereplő, ma már idős egykori fogvatartottak élményeit, tapasztalatait, szubjektív emlékeit is bemutatja.
A barakk installációt elsőként a budapesti Fővám téren mutatták be, idén február 25-én, a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján. Győrben pedig október 2-ig tekinthető meg a Városháza előtt.
A köztéri kiállítás ezután Szombathelyen, Zalaegerszegen, Kaposváron, Kecskeméten, Békéscsabán és Nyíregyházán lesz majd látható.
(MTI)