Sulikerti Edzőterek – Nemcsik Mátyás karolta fel a Levendula Projektet
A természeti környezet megóvása alapvető fontosságú feladat a jövő nemzedékek életminőségének megőrzése és javítása érdekében. Az ökológiai rendszereket fenyegető káros környezeti változásokat ellensúlyozandó át kell alakítani a jelenlegi élet- és gondolkodásmódunkat. A környezetvédelem, a környezettudatosság és az épített környezet (közkertek, parkok, virágágyások) iránti felelősség kialakítását minél fiatalabb korban el kell kezdeni, hogy a természetet és az épített környezetet gyermekkorban kialakult belső motivációtól vezérelve tisztelő, a valódi értékek védelmében cselekvő, tudatos életformájú fiatalokat neveljünk. A környezeti nevelés fontosságának hangsúlyozása mellett prioritásként kezelendő a környezettel kapcsolatos tudás minél szélesebb körben való megosztása is.
Azért esett a választásunk a levendulára, mert sokoldalúan felhasználható, jól bírja a strapát és iskolaidőben elvégezhetők a vele kapcsolatos munkálatok. Csokoládé, lekvár, fagylalt, sajtmártás, gyertya, szappan, levendulaolaj, illatosító és még sokféle termék készülhet levendula felhasználásával. A projektet öt lépésben, öt intézmény egyidejű bevonásával 5 év alatt valósítjuk meg.
• Első lépésként az eszközök beszerzése és a kezdő ültetvényhez szükséges növények átmeneti helyre ültetése a feladat.
• Második lépés az ültetvény végleges helyének kialakítása, a tövek átültetése és azok gondozásával megfelelő hozamúra nevelni a növényeket. Idén októberben elültetett palánták, megfelelő gondozás mellett, 2 éven belül hoznak annyi virágot, hogy kézműves foglalkozások keretében hasznosítható.
• Harmadik lépésben már a betakarított virágok különböző kézműves foglalkozások keretében, hatékonyan felhasználhatók. Háztartástan, technika vagy éppen természetismeret óra kiváló kiegészítő foglalkozása lehet, de önálló szakkörként is érdekes elfoglaltság.
• Negyedik lépésként a növény szaporítási technikáinak elsajátításával és alkalmazásával a programban résztvevő gyerekek saját nevelésű levendulapalántákat vihetnek haza, ajándékozatnak anyák napjára, névnapra vagy éppen pedagógus napra.
• Ötödik lépésben már akár értékesíthető is a saját szaporítású levendulapalánta vagy a virágai felhasználásával készült termék, ami hozzájárul a fenntarthatóságának biztosításához. Természetesen a növény szakszerű gondozása folyamatos elfoglaltságot ad a projektben résztvevőknek.
Szándékunkban áll kiadni egy Levendulás Füzet-et, mely tartalmazza majd a növény gondozási praktikáit, felhasználási javaslatokat, mankóként szolgál a projektben résztvevőknek. Ezzel párhuzamosan egy internetes portál létrehozásával lehetőséget szeretnénk biztosítani a projektben szerzett élmények, tapasztalatok megosztására is.
2016. október 18. kedd délelőttjén, öt intézmény, Szent Imre Óvoda, Arany János Általános Iskola, Hosszú Utcai Óvoda, Magyar Ilona Általános Iskola és a Kocsis Pál Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Szakképző Iskola részvételével tesszük meg az első lépést ezen az úton, egy közös levendulaültetéssel. Kocsis Pál Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Szakképző Iskola területén alakítjuk ki azt a minta ültetvényt, ami a projekt során az általános iskolás és óvodás gyermekek számára látogathatóvá válik. Kiváló alkalmakat teremteve ahhoz, hogy a különböző korú gyerekek egymást támogatva, közös munkájuk révén gyarapítsák természeti környezetünkkel kapcsolatos tudásukat.
A 2016. október 18. keddi program:
• 8.30-kor kezdődik a Hosszú Utcai Óvodában, majd
• 8.50 Magyar Ilona Általános Iskolában,
• 9.15 Szent Imre Óvodában, Teleki L. u.1. folytatódik és
• 9.35 - 10.00 Kocsis Pál Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Szakképző Iskolában fejeződik be.