Foglalkoztatási Paktum Kecskeméten
Projektindító előadásában Balogh Zoltán visszautalt arra, hogy Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata fejlesztési elképzelései tervezése- és megvalósítása során is egyaránt a gazdaságfejlesztési fókuszt helyezi a központba.
Ezen beavatkozási logika mentén Kecskemét gazdaságának fejlesztését a beruházási jellegű (ERFA) beavatkozások mellett foglalkoztatást segítő program (ESZA) indításával is segíteni kívánja.
A 2014-2020-as programozási időszakban Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata gazdaság- és közpolitikai fejlesztéseinek fő forrását a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) biztosítja. A TOP elsődleges célja a térségi, decentralizált gazdaságfejlesztés, ezáltal pedig a foglalkoztatás növelése. Hozzájárulva ezzel az EU 2020 és a hazai fejlesztéspolitika céljainak eléréséhez.
A Széchenyi 2020 program keretében 2015. december 18-án hirdették meg a TOP-6.8.2-15 kódszámú „Helyi foglalkoztatási együttműködések a megyei jogú város területén és várostérségében" című felhívást. Ennek kifejezett célja többek között az, hogy foglalkoztatási partnerség paktumok jöjjenek létre, foglalkoztatási programokat támogassanak, célcsoportokat képezzenek, bővüljön a munkaerőpiac és munkához jussanak az álláskeresők.
A támogatható tevékenységeknek két köre lesz. Ezek a következők:
Elhelyezkedést segítő támogatások:
1. bértámogatás nyújtása;
2. munkatapasztalat-szerzést elősegítő bérköltség-támogatás nyújtása;
3. a munkába járáshoz, munkatapasztalat-szerzéshez kapcsolódó utazás támogatása;
4. mobilitás támogatása (lakásbérleti hozzájárulás és a heti ingázás kezdeti nehézségeit megkönnyítő ideiglenes támogatás).
Munkaerő-piaci szolgáltatások igénybevételével kapcsolatos támogatások:
1. a szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos (helyi/helyközi) utazási költség támogatása;
2. a szolgáltatáshoz kapcsolódó keresetpótló juttatás járulékainak biztosítása;
3. a szolgáltatás alatt igénybevett gyermekfelügyelet vagy más hozzátartozó
- ápolásának/gondozásának támogatása.
Önfoglalkoztatóvá válás támogatása (maximum 6 havi).
Foglalkoztatás-egészségügyi és képzési alkalmassági vizsgálatok költségeinek megtérítése.
A célcsoport minimum 6, maximum 12 hónapos, súlyosan hátrányos helyzetű munkavállaló esetében 24 hónapos folyamatos támogatott, vagy nem támogatott foglalkoztatása, vagy önfoglalkoztatás támogatása lehetséges. Azonban a célcsoport továbbfoglalkoztatását a támogatott foglalkoztatást követő legalább a támogatott időszak felével megegyező ideig folyamatosan szükséges biztosítani a bértámogatást igénybe vevő munkáltatónál.
A projektben Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata konzorcium vezetőként, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal konzorciumi tagként vesz részt. Továbbá csatlakoztak a következő települések: Fülöpháza, Jakabszállás, Kunszállás és Városföld.
A projekt összköltsége 1,929 milliárd forint, melyből Kecskemét 341.555.040 forintot, a Bács-Kiskun Megyek Kormányhivatal pedig 1.587.444.960 forintot számolhat el.
A projektindítón Csapó Ágnes, az AIPA Nonprofit Közhasznú Kft ügyvezetője elmondta, hogy Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata az AIPA Nonprofit Közhasznú Kft-t bízta meg a „TOP-6.8.2- 15 Helyi foglalkoztatási együttműködések a megyei jogú város területén és várostérségében" pályázat megvalósításának szakmai koordinátori feladatával.
Hangsúlyozta, hogy a projekt célja a Kecskeméten és vonzáskörzetében élő munkaképes lakosság lehető legmagasabb foglalkoztatási szintjének biztosítása. Mellette pedig a vállalkozások reális munkaerőigényei teljesítésének elősegítése.
A pályázat célkitűzései között kiemelt szerepet kapnak az alábbiak:
- a hátrányos helyzetűek munkába állásának támogatása;
- a fiatal korosztály, a pályakezdők elhelyezkedési támogatása, mielőbbi munkaerőpiacra juttatása;
- a közmunkások „elsődleges" munkaerő-piaci elhelyezkedésének elősegítése, munkába állásuk előtti hatékony felkészítésük biztosítása;
- az 55 feletti korosztály munkaerőpiacra jutásának támogatása;
- a foglalkoztatást, az elhelyezkedési esélyeket elősegítő képzések szervezése, az ebben történő részvétel támogatása.