Szakképzési konferenciát rendezett a kamara
Az idei évben immár második alkalommal megrendezett konferencia alapgondolata az volt, hogy a munkaerő-túlkínálat ellenére 2016-ban a gazdaság több területén - így például a gépészeti, az építőipari, az elektronikai szakmacsoportokban, a könnyűiparban, az egészségügyben, a kereskedelemben, és a vendéglátásban - jelentős munkaerőhiány alakult ki. Ehhez hozzájárult az utóbbi évek jelentős volumenű munkavállalási célú migrációja, továbbá az hogy még mindig alacsony Magyarországon a hajlandóság a belső munkaerő-vándorlásra.
Elhangzott, hogy a megváltozott munkaerő-piaci viszonyok új stratégiát igényelnek mind a munkaadók, mind pedig a munkavállalók részéről. A szakképzésnek tehát korszerű oktatási szolgáltatásként kell funkcionálnia. A cél a gazdaság által igényelt mennyiségi és minőségi szakemberigény szerinti munkavállaló képzése.
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a vállalkozások számára is kulcsfontosságú a szakképzésben történő aktív szerepvállalás. Abból a célból, hogy a leendő, illetve az alkalmazásban álló munkavállalók magas színvonalúan képzettek legyenek. Ugyanakkor rendkívül fontos, hogy mára a munkaerőpiac foglalkoztatáspolitikai érdeke tökéletesen egyezik az oktatáspolitika érdekével.
A konferencián elhangzott előadások a következők voltak:
- A kereskedelmi és iparkamara intézkedései a munkaerőhiány csökkentésére a duális szakképzés fejlesztésével (Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Oktatási és Képzési alelnöke)
- Szakmatanulás korhatár nélkül - tapasztalatok, eredmények, iránymutatás (Palotás József, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal szakmai főigazgató-helyettese)
- Szakképzési hozzájárulás gyakorlati kérdései kiemelten a főtevékenység értelmezési problémájára (Tímárné Staberecz Teréz - könyvvizsgáló)
A konferencia moderátora Ördög Dóra, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési igazgatója volt.