Magyar-szerb katasztrófavédelmi főigazgatói találkozó
Több mint két év után ismét egy asztalhoz ült a magyar és a szerb katasztrófavédelmi főigazgató. Az egész napos tárgyaláson dr. Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy mellett dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megbízott általános főigazgató-helyettese, Szatmári Imre tűzoltó dandártábornok, a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és dr. Farkasinszki Lóránt tűzoltó ezredes, a Bács-Kiskun megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója is részt vett. Szerbia Veszélyhelyzet-kezelési Főigazgatóságát Predrag Marič főigazgató mellett többek között Ivan Baras nemzetközi főigazgató-helyettes és Ilija Despotovic, a Szabadka megyei veszélyhelyzet-kezelési igazgató képviselte.
A megbeszélést Góra Zoltán, a magyar katasztrófavédelem megbízott főigazgatója nyitotta meg, beszédében részletesen szólt azokról a változásokról, amelyek a legutóbbi főigazgatói találkozó óta a szervezet életében történtek, így többek között arról is, hogy a katasztrófavédelem feladatköre a kéménysepréssel, illetve a vízügyi és vízvédelmi hatósági hatáskörrel bővült. A főigazgató kitért arra is, hogy a magyar katasztrófavédelem az átalakítása során szerzett tapasztalatokat szívesen megosztja szerb partnerével. A vezérőrnagy ezt követően egyenként ismertette a két ország szakmai együttműködésének aktuális részleteit, kitérve az Európai Városi Vízi Segítség (EUWA - European Urban Water Aid) nemzetközi projekt magyar és szerb vonatkozására, a kölcsönös szakértőcsere-program részleteire, a közösen megszervezett szakmai gyakorlatokra. A tábornok hangsúlyosan szólt a határ menti együttműködés fontosságáról is.
A katasztrófavédelmi főigazgató előadása után Predrag Marič, a szerbiai Veszélyhelyzet-kezelési Főigazgatóság vezetője tartotta meg prezentációját. Sok más mellett beszélt arról, hogy országa katasztrófavédelmi törvényét nem kis részben éppen a magyar katasztrófavédelem működésének tapasztalatait felhasználva alkották meg, az szintén a megelőzést célozza. A két fél szakmai egyeztetése során a folyamatos információcsere fontossága, az árvizek elleni közös védekezés, a veszélyes árukat szállító közlekedési eszközök fokozott ellenőrzése és a fiatalok szakmai továbbképzése is szóba került. A vendégek ezek után arra tettek javaslatot, hogy a két ország minél több, a határ menti együttműködést hatékonyabbá tévő pályázaton induljon el közösen. Mindezek után Szatmári Imre tűzoltó dandártábornok, dr. Farkasinszki Lóránt tűzoltó ezredes és Ilija Despotovic is megtartotta beszédét, a magyar igazgatók bemutatták megyéjük sajátosságait és azokat a pontokat, ahol egymás munkáját támogathatják.
A találkozó következő részében az arról készült jegyzőkönyvet és a 2016. évi munkatervet fogadta el a két delegáció, amelynek vezetői azt alá is írták.
(Fotó: Molnár Krisztina tű. főhadnagy - Csongrád MKI)