Január 18. szombat, Piroska
Hírek, események 2017. január 12. 11:13

Vitézi szeretetebéd a Wojtyla Házban

Képgaléria
Vitézi szeretetebéd a Wojtyla Házban
A Történelmi Vitézi Rend Bács-Kiskun megyei tagozata a historikus hagyományok ápolása mellett hangsúlyt fektet hátrányos helyzetű embertársaink megsegítésére is. Kapcsolatban állnak a Kecskeméten népkonyhát üzemeltető Wojtyla Házzal, ahol csütörtök délben immár sokadszor hívták asztalhoz a szociális intézmény gondozottait. Az ebédlőben 120 adag ételt - ragulevest, diós tésztát, valamint félegyházi kenyeret, péksüteményt - osztott ki Tiszavölgyi István székkapitány és Szabó Zoltán vitézi hadnagy. (Folytatás a képek alatt, fotók: Mátyus István)

A vitézek ugyanolyan emberek, mint mások. Azonban bízunk benne, hogy kissé jobban szeretik hazájukat, egy kicsit szorgalmasabbak. Hogyan lettünk vitézek? A rendet Horthy Miklós alapította. Elődeink vitézavatás után várományosként tovább adták egymás között a címet. Az ő leszármazottaik vagyunk. Nem tartjuk magunkat szenteknek, másokhoz hasonlóan mi is dolgozunk, és éppúgy kevés pénzből élünk. Egyesületünk önfinanszírozó. A mai ebédet rendtársaink adományából tudtuk biztosítani, és bízunk benne, ez a jövőben is így lesz - hangoztak Tiszavölgyi István gondolatai az ebédlőben.

Háttér:

A Vitézi Rend gondolata az ezeréves történelmi múlt alapjára épült, gyökerei visszanyúlnak nemzeti fejlődésünk legrégibb korszakaiba. A vitézi tetteket Magyarország királyai Szent István óta nemességgel és földbirtokkal jutalmazták. Szent István hűbéri rendszerében az adománybirtok célja a katonai szolgálat biztosítása volt.

Az első világháború ismét időszerűvé tette a vitézi magatartás jutalmazását, ezért Horthy Miklós kormányzó 1920-ban a hősi magatartás erényére emlékeztetve a Vitézi Rend megalapításával újjáélesztette e hagyományokat.

Olyan egyéneket avattak vitézzé, akik harctereken és nemzeti felkelések alatt példaadó, személyes bátorsággal álltak helyt, avagy magas kitüntetésben részesültek, illetőleg önfeláldozó bátorsággal párosult kiváló nemzetszolgálatban tűntek ki. Az igénylőket vitézi telekkel is jutalmazták.

Társadalmi állásra és rangra való tekintet nélkül a Vitézi Rend tagjai lehettek mindazok, akik az előírt feltételeknek megfeleltek. A követelmények, jogok és kötelességek egyenlő mértékűek voltak, a tagok egyforma jelvényt viseltek, ezáltal a rend nemes értelemben demokratikus jelleget is nyert. A Vitézi Rend kerete, a cím, az avatás és a telekadományozás, valamint a várományosi jog a régi lovagrendek hű másaként felelevenítette azok hagyományait is.

A Történelmi Vitézi Rend napjainkban egyesületként működik, székhelye Budapesten, a Soroksári út 46. szám alatt található. Helyi alapszervezetük a Dél-Közép Magyarországi Törzsszék Bács-Kiskun megyei tagozata, melynek vezetője Tiszavölgyi István székkapitány.

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Adományok Wojtyla Ház