Július 22. hétfő, Magdolna
Hírek, események 2017. január 26. 11:37

Wojtyla népkonyha: a pünkösdi gyülekezet volt ma a soros ebédeltető

Képgaléria
Wojtyla népkonyha: a pünkösdi gyülekezet volt ma a soros ebédeltető
A Kecskeméti Pünkösdi Gyülekezet - mint rendszeres támogató - ideje jött el csütörtök délben a Karol Wojtyla Barátság Központban. Ma azonban kivételesen hiába várták az egyházi közösség két mindig vidám, dalos kedvű reprezentánsát, Szerdy Szilárd lelkipásztort és Szigeti László presbitert, akik rendszerint rövid áhítattal, keresztény énekekkel szolgálnak a népkonyha gondozottainak. Halaszthatatlan elfoglaltságaik miatt ezúttal kimentésüket kérték, az ebédosztás viszont természetesen így sem maradt el. Farkas Pál, a szociális intézmény szervező munkatársa segítő kezei által raguleves, bolognai spagetti, kenyér és sütemény került a szegények böjtös asztalára. Ebéd előtt Molnár Zoltán intézményvezető Pál apostol két munkatársa, Timóteus és Titusz életét idézte fel. (Fotók: Mátyus István)

Szent Timóteus - Szent Titusz

Timóteus, Pál munkatársa a fogságban is vele volt. Hogy mennyire megbecsülte őt Pál, kitűnik abból, hogy több levélben szerepel, mint munkatárs vagy címzett. Pál képviseletében Thesszalonikába (1Tesz 3), Korinthusba (1Kor 4,17; 16,10) és Filippibe (Fil 2,19--23) utazik. A filippieknek arról is beszél Pál, hogy mennyire ragaszkodik Timóteushoz, mivel Jézus ügyével törődik.

Titusz, a pogány származású keresztény kíséri Pált Barnabással együtt Jeruzsálembe (Gal 2,13). Pál annyira becsüli „testvérét'', Tituszt, hogy még utazási terveit is hozzá igazítja (2Kor 2,13). Később egy kényes üggyel kapcsolatban Korinthusba megy, és jó hírekkel tér onnan vissza Pálhoz (2Kor 7). Tituszt a Szentírás buzgó misszionáriusnak ábrázolja, aki nemcsak Pál kéréseit teljesíti, hanem saját kezdeményezésre is cselekszik.

Szent Pál két tanítványának égi születésnapja ismeretlen. Béda Martirologiuma (735) Szent Timóteust január 24-re teszi, és Rómában a 13. században ezen a napon kezdték ünnepelni. Szent Titusz ünnepe csak 1854-ben jelenik meg a római naptárban, február 6-án. 1969-ben őt is áthelyezték Timóteus mellé, január 26-ra.

Szent Pál két hűséges tanítványához, munkatársához és barátjához szól három levél, amelyeket a népek apostola nekik küldött. A későbbi években mindketten közösségek elöljárói, presbiter-püspökök lettek, akik nagy tanítómesterük apostoli munkáját folytatták.

A fiatal görög, Timóteus jellemképében talán az a legszebb vonás, hogy sohasem a saját személyét érvényesíti, hanem minden igyekezete az, hogy a szüntelenül tevékenykedő Pál útjából elhárítson minden akadályt.

Amikor Efezus püspökeként nem kímélte egészségét, ezt a gondoskodó, atyai tanácsot kapta Páltól: „Ezentúl ne csak vizet igyál, hanem gyomrod és gyakori rosszulléted miatt egy kevés bort is'' (1Tim 5,23). A halálra készülő Pál utolsó levelében így vall Timóteusról: „Te követtél a tanításban, életmódom és életcélom tekintetében, a türelemben, az üldöztetésekben és a szenvedésekben'' (2Tim 3,10--11). És így kéri római börtöncellájából: „Gyere, siess mielőbb!... Köpenyemet Troászban hagytam, ha jössz, hozd magaddal. A könyveket is, főleg a pergamen tekercseket” (2Tim 4,9.13).

A legenda tudni véli, hogy Timóteus még sok éven át az efezusi egyház élén állt, és egy napon a Diana-templom szolgái a baccháns felvonulások alkalmával agyonverték.

A nyugodt és megfontolt Titusz ugyancsak görög és nemes személyiség. Pál követeként békét tudott teremteni a viszálykodó korinthusiak között. Azután a népek apostola tövises munkaterületet bízott rá a krétaiak között, akikről egyik saját költőjük azt mondta, hogy „hazugok, gonosz bestiák és rest hasak''. Később állítólag Titusz alapította Dalmáciában a kereszténység első sejtjeit.

(Forrás: katolikus.hu)

 

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Adományok Wojtyla Ház