Január 16. csütörtök, Gusztáv
Hírek, események 2017. március 31. 12:14

Wojtyla Ház: A szent pápára emlékeztek égi születésnapján

Képgaléria
Wojtyla Ház: A szent pápára emlékeztek égi születésnapján
2005. április 2-án ért véget a lengyel származású Szent II. János Pál pápa - polgári nevén Karol Wojtyla - földi pályafutása. Halálának, egyben égi születésnapjának tizenkettedik évfordulóján egy „lengyel szülőktől származó” fehér gerle és további hatvan szürke galamb emelkedett pénteken magasba a Wojtyla Ház előtti ünnepségen, hirdetve a szent pápa emlékét. (Folytatás a képek után, fotók: Mátyus István)

A meghitt esemény Kuna Lajos és tanítványa, Beke Márk harsonajátékával vette kezdetét, ezután Molnár Zoltán, a Karol Wojtyla Barátság Központ intézményvezetője felidézte Szent II. János Pál pápa életútját, máig ható munkásságát, örökérvényű tanításait, köztük pápai jelmondatát: Totus Tuus! – Egészen a Tiéd!

Farkas P. József, a népkonyha alapító igazgatója mély vallomással kezdte beszédét: - Ki nekünk II. János Pál? - tette fel költői kérdésként. - E háznak ő a tulajdonosa. Akkor vagyunk méltóak hozzá, ha hagyjuk, hogy ő vezesse az intézményt. Kövessük gondolatait, emlékezzünk törekvéseire, és akkor majd jönnek az eredmények. Engedjük, hogy ő mutassa nekünk az utat, így nyugodtak lehetünk a jövőt illetően. Ezért láthatjuk meg, hogy évről évre kegyesebb hozzánk az Úr, nyilvánvalóvá teszi számunkra: az Isten és II. János Pál dolgozik ebben a házban.

- A lengyel pápa híressé vált, azóta is aktuális felszólítása: „Ne féljetek!” - frissen megválasztott egyházfőként e szavak hangoztak el ajkairól - ma éppúgy aktuális. Minden bizonnyal érzékelte a viszontagságos világot, amely már akkor is körülvette az emberiséget, és ma éppúgy megvan. Hiába a földi jólét, ha elpalástolja az emberi szorongásokat, félelmeket - ezekből rengeteg van a szívekben. II. János Pál elévülhetetlen érdemeket szerzett annak vonatkozásában, hogy szolgálata alatt kiemelkedően sokat tett azért, hogy terjedjen a nagyvilágban Isten békességének örömhíre. A szentté avatott pápa arra tanít minket, ne féljünk, mert van reménye az üdvösségnek. Csak át kell lépni a remény küszöbét - fogalmazott Kovács Ferenc atya, a Nagytemplom káplánja.

Garaczi János Venesz-díjas mesterszakács, a lajosmizsei Tanyacsárda tulajdonosa - aki emellett postagalambokat tenyészt - egy „lengyel szülőktől származó” hófehér gerlét tartott kezei között, később elengedte, végül további hatvan szürke galamb röpült a levegőbe.

Az ünnepség végén Kovács Ferenc atya és Farkas P. József koszorút helyezett el II. János Pál pápa szobránál.

Az esemény zárásaként Oskolás János kecskeméti költő Karol Wojtyla emlékére című versét szavalta el, ezt követően befejezésül ismét harsonaszó hallatszott az Egressy utcában Kuna Lajos és Beke Márk hangszerelésében.

Háttér:

Szent II. János Pál pápa Karol Józef Wojtyła néven született 1920. május 18-án Lengyelországban, a Krakkótól 50 kilométerre fekvő kisvárosban, Wadowicében. Korán árvaságra jutott: édesanyja, Emilia Kaczorowska 1929-ben halt meg. Bátyját, Edmundot, aki orvos volt, 1932-ben, édesapját pedig 1941-ben veszítette el.

1938-ban beiratkozott a krakkói Jagelló Egyetemre, melyet Lengyelország náci megszállása alatt bezártak. Karol először egy kőfejtőben, majd a Solvay vegyi gyárban dolgozott. 1942-ben elkezdte tanulmányait az Adam Stefan Sapieha bíboros irányítása alatt álló, illegalitásban működő krakkói szemináriumban. Ebben az időben tagja volt egy szintén földalatti színháznak is.

1946. november 1-jén szentelte pappá Sapieha bíboros Krakkóban. Nem sokkal később Rómába küldték, ahol a francia domonkos szerzetes, Garrigou-Lagrange irányítása alatt tanult. A teológiai doktorátust 1948-ban szerezte meg. Disszertációját A hit értelmezése Keresztes Szent János szerint címmel írta. Tanulmányai időszakában a lengyel emigránsok lelkigondozásával töltötte a nyarakat Franciaországban, Belgiumban és Hollandiában.

1948-ban visszatért Lengyelországba és különböző krakkói plébániákon, illetve egyetemi lelkészként szolgált. 1951-től folytatta filozófiai és teológiai tanulmányait, majd az erkölcsteológia és az etika professzora lett a krakkói szemináriumban és a lublini egyetem teológiai karán.

1958. július 4-én XII. Pius pápa krakkói segédpüspöknek nevezte ki. Püspökké szentelésére szeptember 28-án került sor a krakkói Wawel-székesegyházban. Püspöki jelmondatát később pápaként is megtartotta: Totus Tuus (Egészen a Tiéd). 1964 januárjában VI. Pál pápa kinevezte Krakkó érsekévé, majd 1967. június 26-án bíborossá kreálta.

Karol Wojtyła részt vett a II. vatikáni zsinaton, és fontos szerepe volt a Gaudium et spes kezdetű lelkipásztori konstitúció megfogalmazásában.

I. János Pál halála után, 1978. október 16-án választották pápává. Elődei iránti tiszteletből a II. János Pál nevet választotta. Október 22-én a Szent Péter téren mutatta be székfoglaló szentmiséjét. Homíliájában hangzott el a híres „Ne féljetek!” felszólítás.

II. János Pál volt a 264. az egyházfők sorában, 455 év óta az első nem olasz pápa, az első szláv pápa. Közel 27 éves pontifikátusa az egyik leghosszabb a történelemben.

Az egyházat imádsággal és gondoskodással vezette, minden megjelenését a derű és a remény hatotta át. Péteri szolgálatát fáradhatatlan missziós lelkülettel végezte: 104 apostoli utazást tett Olaszországon kívül, Olaszországon belül pedig 146-ot. Róma püspökeként az örök város szinte összes plébániáját meglátogatta. Kétszer látogatott Magyarországra: 1991. augusztus 16. és 20. között, valamint 1996. szeptember 6–7-én.

Minden elődjénél több egyházi és állami vezetővel találkozott. A szerdai általános kihallgatásokon több mint 17 millió ember vett részt pápasága alatt. A 2000-ben tartott nagy jubileumi évben több mint 8 millió zarándok érkezett Rómába.

Pápasága alatt 14 enciklikát adott ki, emellett számos apostoli levelet, apostoli buzdítást és apostoli konstitúciót írt.

A lengyel pápa több száz boldoggá és szentté avatást ünnepelt, Lisieux-i Szent Terézt az egyház doktorává avatta. A boldogok közé emelte többek között Teréz anyát, a magyarok közül pedig Apor Vilmost és Batthyány-Strattmann Lászlót, illetve az utolsó magyar királyt, IV. Károlyt. Szentjeink közül ő kanonizálta Kingát és Hedviget.

A fiatalok iránti szeretete vezette, amikor meghirdette az ifjúsági világnapot. Pápasága során ennek kapcsán 19 alkalommal találkozott fiatalok millióival.

II. János Pál pápaságának meghatározó momentuma volt a más vallásokkal való párbeszéd. A világvallások vezetői több alkalommal találkoztak Assisiben, hogy együtt imádkozzanak a világ békéjéért.

Felkészültségével, mély emberismeretével, imádságával hozzájárult a közép-kelet-európai társadalmi változásokhoz, a kommunista rendszer összeomlásához. 

II. János Pál pápa vezette át az egyházat a harmadik évezredbe.

2005. április 2-án, az általa liturgikus nappá tett Isteni Irgalmasság vasárnapjának vigíliáján halt meg. Azokban a napokban zarándokok milliói érkeztek Rómába. Temetésére április 8-án került sor.

Utóda, XVI. Benedek pápa 2011. május 1-jén avatta boldoggá, és ünnepét október 22. napjára jelölte ki.

2013 júliusában Ferenc pápa aláírta a szentté avatáshoz szükséges dokumentumot, majd 2014. április 27-én, az Isteni Irgalmasság vasárnapján XXIII. János pápával együtt szentté avatta II. János Pál pápát.

Mindenható, örök Isten, te úgy rendelted, hogy Szent II. János Pál pápa mint legfőbb pásztor vezesse híveidet, és mindnyájunk lelki javát szolgálja szavával és példájával. Közbenjárására oltalmazd Egyházadban a lelkipásztorokat és a gondjukra bízott nyájat, s vezesd őket az örök üdvösség útjára. A mi Urunk, Jézus Krisztus, a te Fiad által, aki veled él és uralkodik a Szentlélekkel egységben, Isten mindörökkön örökké. Ámen.

(Forrás: Vatican.va, Új Ember, Magyar Kurír)

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Wojtyla Ház