November 28. csütörtök, Stefánia
Hírek, események 2017. június 8. 22:14 | Szerző/forrás: keol.hu

Bod Péter Ákos Kecskeméten: Korlátokba ütközhet az ipari termelés bővülése

Bod Péter Ákos Kecskeméten: Korlátokba ütközhet az ipari termelés bővülése
A válság óta csak a járműipar volt képes kiemelkedő bővülésre a magyar iparban, de a további növekedés minden területen korlátokba ütközhet. Az emelkedő béreket gépesítéssel, a munkaerő mobilitásának javításával kellene ellensúlyozni - így összegezhető Bod Péter Ákos közgazdász professzor előadása, amelyet az Erste Bank kecskeméti üzleti fórumán tartott a Four Points by Sheraton Kecskemétben, 2017. június 8-án, csütörtökön.

A volt ipari miniszter és jegybankelnök szerint a magyar gazdaság sajátossága, hogy egyoldalúan fejlődő ipara van. Ezt jól mutatja, hogy a gazdasági válság óta csak a járműgyártás volt képes kiugró növekedésre. Amíg ennek az ágazatnak a termelése több mint 50 százalékkal meghaladja a 2008 eleji szintet, addig az élelmiszeriparé alig több mint 10 százalékkal, a számítógép és elektronikai eszközök gyátása el sem éri azt.

Bod Péter Ákos a kecskeméti szakmai fórumon arra hívta fel a figyelmet, hogy az elkövetkező években mind nagyobb erőforrás-korlátokkal kell szembenéznie a magyar iparnak. Szerinte az elmúlt évekhez hasonlóan várhatóan idén is érezhetően emelkedni fognak a reálkeresetek, de kérdés, hogy a növekvő bérterheket a vállalkozások képesek lesznek-e kitermelni. A közgazdász professzor szerint a magyar gazdaság növekedési lehetőségeit elsősorban a megfelelő munkaerő hozzáférhetősége és költsége korlátozza. Nehezíti a helyzetet, hogy munkanélküliségi és jövedelmi szempontból is nagyok a különbségek az országon belül

- Ebben a helyzetben a magyar gazdaságnak mielőbb új fejlődési modellre van szükség, amely tudáson, rugalmas szervezeti renden, integrálódási képességen alapul - mondta Bod Péter Ákos. A teendők között említette a munkaerő országon és szakmákon belüli mobilitásának javítását. Szükség lenne arra is, hogy az emelkedő bérköltségeket gépesítéssel, szervezeti és szervezési átalakítással ellensúlyozzák.

Az üzleti fórumon Tiegelmann Gábor, az Erste Bank régióvezetője elmondta, hogy a banknak kiemelten fontos a járműipari ügyfélkör, hiszen a magyar autóipar termelési értéke a tavalyi rekord után az idén átlépheti a 8000 milliárd forintot, ráadásul ennek jelentős részét a Mercedes-gyár révén Kecskemét és környéke adja. Az ebből fakadó lehetőségek kihasználásához nyújt finanszírozási segítséget az Erste a járműipari beszállítóknak.

A márciusban lezárult Növekedési Hitel Program (NHP) után várható hitelezési helyzetről Tiegelmann Gábor kijelentette: a kkv-hitelezésben már tavaly is messze a piaci átlagon felüli bővülést felmutató Erste elébe ment a változásnak. Az NHP-hoz hasonló feltételekkel kedvező, fix kamatra felvehető hitelterméket kínál akár tíz éves futamidőre is. Az Erste Növekedési Program hitele beruházásra vagy forgóeszköz-finanszírozásra is felhasználható.

Kövessen minket a Facebookon is!