Január 15. szerda, Lóránd, Lóránt
Hírek, események 2017. augusztus 5. 11:07

Vitézi ebéd a népkonyhán

Képgaléria
Vitézi ebéd a népkonyhán
A Történelmi Vitézi Rend Bács-Kiskun megyei tagozatának „bakái” a historikus hagyományok ápolása mellett hangsúlyt fektetnek hátrányos helyzetű embertársaik megsegítésére is. Évek óta kapcsolatban állnak a Wojtyla Barátság Központtal, ahol szombat délben idén másodszor hívták asztalhoz a szociális intézmény gondozottait. Az ebédlőben 120 adag ételt - borsófőzeléket sült kolbásszal, péksüteménnyel - osztottak ki a létesítmény lelkes önkéntesei. A rászorulók vasárnapi hidegcsomagjainak elkészítését ezúttal Jámbor Zsolt Frankfurban élő vállalatvezető támogatta. (Folytatás a képek alatt, fotók: Mátyus István)

A támogatás összegét péntek délelőtt nyújtotta át vitéz Tiszavölgyi István székkapitány és Szajkiné vitéz Bánó Eszter Farkas P. Józsefnek, a Wojtyla Ház alapító-igazgatójának, egyben átadták a Történelmi Vitézi Rend meghívóját a szeptember 23-án tartandó ünnepélyes vitézavatóra.  

Háttér:

A Vitézi Rend gondolata az ezeréves történelmi múlt alapjára épült, gyökerei visszanyúlnak nemzeti fejlődésünk legrégibb korszakaiba. A vitézi tetteket Magyarország királyai Szent István óta nemességgel és földbirtokkal jutalmazták. Szent István hűbéri rendszerében az adománybirtok célja a katonai szolgálat biztosítása volt.

Az első világháború ismét időszerűvé tette a vitézi magatartás jutalmazását, ezért Horthy Miklós kormányzó 1920-ban a hősi magatartás erényére emlékeztetve a Vitézi Rend megalapításával újjáélesztette e hagyományokat.

Olyan egyéneket avattak vitézzé, akik harctereken és nemzeti felkelések alatt példaadó, személyes bátorsággal álltak helyt, avagy magas kitüntetésben részesültek, illetőleg önfeláldozó bátorsággal párosult kiváló nemzetszolgálatban tűntek ki. Az igénylőket vitézi telekkel is jutalmazták.

Társadalmi állásra és rangra való tekintet nélkül a Vitézi Rend tagjai lehettek mindazok, akik az előírt feltételeknek megfeleltek. A követelmények, jogok és kötelességek egyenlő mértékűek voltak, a tagok egyforma jelvényt viseltek, ezáltal a rend nemes értelemben demokratikus jelleget is nyert. A Vitézi Rend kerete, a cím, az avatás és a telekadományozás, valamint a várományosi jog a régi lovagrendek hű másaként felelevenítette azok hagyományait is.

A Történelmi Vitézi Rend napjainkban egyesületként működik, székhelye Budapesten, a Soroksári út 46. szám alatt található. Helyi alapszervezetük a Dél-Közép Magyarországi Törzsszék Bács-Kiskun megyei tagozata, melynek vezetője Tiszavölgyi István székkapitány.

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Adományok Wojtyla Ház