Csodák palotája lesz a Technika Házából
A pályázók elképzelése szerint a TIT székházában újszerű, egyedi élményközpontú tanulást támogató elemekkel bővített természettudományi bemutató- és oktatóhely létesülne a kecskeméti és környékbeli települések tanulóifjúsága számára. A programban 13 vidéki és 13 kecskeméti általános és középiskola vesz részt, közel 12 ezer diákkal.
Az élményközpont kialakításához az épületet is felújítják. A változások elsősorban az emeleti termeket érintik, azonban a lent működő szórakozóhely is megszűnik majd: a helyén közösségi teret és étkezőt alakítanak ki a diákok számára.
Az október 19-én tartott sajtótájékoztatón Dr. Kraszkó Károly, a TIT elnöke sorsfordító eseménynek nevezte a pályázat elnyerését. Mint elmondta, hogy ez a pályázat ilyen rövid idő alatt elkészülhetett, a TIT igazgatóságának és a városvezetés támogatásának köszönhető.
- A tudományos ismereteket szeretnénk úgy közvetíteni, hogy ne csak racionális, hanem emocionális igényeket is kielégítsen, élményt okozzon a fiataloknak - tette hozzá.
Szabics István projektigazgató elmondta, az új intézményben havonta 428 fő közvetlenül vehet majd részt az oktatáson, átlagosan hetente 105 fővel számolnak. Öt teremben zalik majd a tapasztalat-alapú ismeretterjesztés. Azt is elárulta, az előkészületek két részre bonthatóak: az első évben a program előkészítése, tanárok felkészítése és kiválasztása történik meg, a tényleges megvalósítás pedig 2018-ban indul.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere kiemelte, ezzel az új kezdeményezéssel olyan átfogó projektet sikerült létrehozniuk, amellyel a fiatalokhoz közelebb kerülhetnek a természettudományos ismeretek. - Nagy öröm az is, hogy városunk egyik legemblematikusabb épülete végre elnyeri a hozzá méltó funkciót és a termei fiatalokkal lesznek majd tele - tette hozzá.
Az épületben tartott foglalkozások különböző formákban valósulnak majd meg: lesz szakkör, klub, műhely, lesznek témahetek, témanapok, mintegy 32 témacsoportot érintve. Az élményközpontban alkalmazott projektoktatás minden tanulási egység elsajátítására alkalmas. Az oktatás folyamatában nagy hangsúlyt kap majd a tanulók önállósága. Így élményekhez és új tapasztalatszerzési módszerekhez juthatnak.
A tanulás alapvetően önálló, páros és csoportos formákban történik majd. A módszer mindig célirányos, probléma-orientált, a tanulók érdeklődésére, aktív tevékenységére épít. Ezt segítik azok korszerű élményt nyújtó eszközök, melyeket az új élményközpontban alkalmazna majd. Lesz mobil planetárium,különböző szimulációs berendezések és műhelyfoglalkozások.
A legnagyobb újdonság azonban az Európában is ritkaság számba menő „Magic Planet" elnevezésű vetítő gömb, melyet az USA-ban fejlesztettek ki. 2015-ben mutatták be. A gömb segítségével 3D-ben, interaktív módon ismerhetik meg a gyerekek a meterológiai jelenségeket, tengeráramlásokat és még rengeteg más jelenséget is.
Az élményközpont megvalósítását november 1-től kezdhetik meg a szervezők, és 2018. október 31-re kell befejezniük. A program 2018. november 1-jén indul, és 28 hónapig tart.