Házszentelés a Wojtyla Házban
Farkas Pál, a Wojtyla Barátság Központ szervező munkatársa összefoglalta vízkereszt ünnepének tradícióját. A 4. század elejétől kezdődően lett e nap liturgikus ünneppé. Ennek szokása gyorsan elterjedt előbb Keleten, majd Nyugaton. A keresztények körében 312 és 325 között kezdett teret hódítani, mint Krisztus születésének, keresztségének, a kánai menyegzőnek és a Háromkirályok (napkeleti bölcsek) látogatásának ünnepe. Később a szertartás elsődleges témája Keleten Urunk keresztsége (erre emlékeztet a vízszentelés), Nyugaton a napkeleti bölcsek (néphagyomány szerinti nevükön: Gáspár, Menyhért, Boldizsár) Betlehembe érkezése lett. A római egyház szertartásai szerint ezen a napon vizet és tömjént szenteltek.
Vízkeresztkor kezdődik a házszentelések időszaka. A pap szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat, valamint megáldja a benne lakókat, dolgozókat. Szokás szerint ajtóra írják az évszámot és a népi értelmezéshez igazodva a Háromkirályok, vagyis Gáspár, Menyhért, Boldizsár nevének kezdőbetűit: 20 + G + M + B + 18. (Az első és utolsó tag az évszámra utal, a + jel az áldást szimbolizálja.)
„Dicsértessék a Jézus Krisztus! Bölcsek jöttek Napkeletről Betlehembe, hogy hódoljanak az Úr előtt. Megnyitották kincsesládáikat, és drága ajándékokat adtak át; aranyat a felséges királynak, tömjént az igaz Istennek és mirhát az Úr temetésére. Békesség e háznak és minden lakójának! A bölcsek messze földről indultak útnak, aranyat, tömjént és mirhát hoztak a Megváltónak. Az Úr legyen veletek, és a te lelkeddel! Könyörögjünk! Istenünk, te ma kinyilatkoztattad egyszülött fiadat a nemzeteknek a betlehemi csillag vezetésével. Kérünk, add kegyelmedet, hogy mi, akik téged a hit nyomán megismertünk, fölséges színed látására eljussunk Krisztus, a mi Urunk által. Könyörögjünk! Mindenható Urunk és Istenünk! Áldva álld meg ezt a házat és annak minden lakóját! Lakjék benne egészség, tisztesség és a Lélek legyőzhetetlen ereje! Töltse el alázat, jóság és szelídség, engedelmesség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek! Kérünk, maradjon meg szent áldásod ezen a házon és minden lakóján Krisztus, a mi Urunk által! Ámen!” – hangzott a szertartás.
Az ünnepség záró akkordjaként József atya szenteltvizet hintett a gondozottakra és a népkonyha összes helyiségére.
A közösen elmondott Miatyánk és az asztali áldás után két egykori piarista diák, osztálytárs – dr. Kovács Attila és Molnár Ferenc – látta vendégül a Wojtyla Ház sorsközösségét, kiosztva ételadományukat: százhúsz adag gulyáslevest – gazdagon megrakva minden földi jóval, amint az ebéd készítője, Holló Tibor, a HolloGasztro Étterem és Rendezvényház ügyvezető-tulajdonosa fogalmazott még az ünnepi alkalom kezdetén.