Milyen vadontermő gombákat vásárolhatunk a piacon?
A bemutatón kitűnt, rendkívül gazdag választékban állnak rendelkezésre erdeinkben, völgyeinkben fogyasztásra alkalmas gombafajok, ám szedésük közben nem árt az óvatosság, hiszen több fajnak van mérgező „párja”; vagyis az ehetőhöz külsőleg megtévesztésig hasonló, melynek elfogyasztása adott esetben emberáldozatokat is követelhet – hangoztatta az előadó.
Horváthné Terike ismételten kiemelte: ha gombászásra adjuk a fejünket, utána MINDEN ESETBEN mutassuk meg gyűjteményünket egy szakellenőrnek, aki bizton meg tudja különböztetni egymástól az árusítható és mérgező fajokat.
Érdekes színfoltjai a természetnek az úgynevezett kucsmagombák. Ezeknek több változata ismeretes, mint például a cseh-, fattyú-, hegyes-, pusztai-, ízletes. Utóbbi „hasonmása” a vörösbarna papsapkagomba, amely viszont súlyosan mérgező.
A sárga rókagomba – melyet többféle névvel illetnek szerte az országban – szabadon fogyasztható, azonban „alteregója”, a világító tölcsérgomba akár halálos is lehet.
A szürke-fekete színű „sötét trombitagomba” külsőleg kissé taszítónak tűnhet, ezért sokan elmennek mellette az erdőben, pedig nagyon is ehető, finom.
Sokféle változata létezik továbbá a vargányáknak, tinóruknak és még hosszasan sorolhatnánk – hangzott el egyebek mellett az előadáson.
Amennyiben gomba és gyógynövény témakörben bárkinek segítségre van szüksége, Horváthné Terike, a kecskeméti Gomba- és Gyógynövényklub alapítója, vezetője szívesen áll rendelkezésre.