Bibliakiállítás nyílt Kiskunhalason
Az országjáró bibliakiállítás anyagát és a helyi történelmi egyházak által használt korabeli Bibliákat és kegytárgyakat állították ki Kiskunhalason, a református imaházban. ...
A megnyitó ünnepségen Édes Árpád református lelkész a biblia tanításairól és a bibliai nyelv gazdagságáról beszélt.
Mint elmondta, a biblia éppúgy erkölcsi útmutató, miként az anyagias világ kritikai gyűjteménye, mindamellett, hogy alapvetően az imádság könyve és Isten bölcsességének megőrzője.
Végső István történész, a kiállítást szervező Pásztortűz Egyesület elnöke azt hangsúlyozta, hogy a Biblia a legek könyve: a világon a legtöbbször és a legtöbb nyelvre lefordított, a legtöbb kiadást és a legnagyobb példányszámot megért könyv.
A Biblia a zsidóság és a kereszténység közös szent könyvének, az Ószövetségnek és a kereszténység később keletkezett, Jézushoz kapcsolódó másik szent könyvének az Újszövetségnek a gyűjtőfogalma. A Biblia a kereszténység elterjedésével eljutott a Föld szinte minden ismert országába és népéhez.
Kiskunhalason a római katolikus, a református, az evangélikus, az izraelita és a baptista felekezet ma is működik a városban, így a legértékesebb Bibliákat közvetlenül tőlük kapták meg a szervezők, de magánszemélyek is kölcsönöztek gyűjteményükből egy-egy értékes darabot.
Az izraeliták szekrényében ökörszarvból készült sófárt és hanuka gyertyatartót is bemutatnak, de látható a pergamentekercsen olvasható Eszter könyve is, mely azért különleges, mert az egyetlen ószövetségi könyv, amely nem említi meg az isten nevét. A reformátusok magyar nyelvű Bibliái mellett a katolikusok latin és egy olasz nyelvű, magyarázó Bibliája is látható, melyet 1641-ben adtak ki. Az evangélikusok szekrényében egy 1868-ban kiadott szlovák nyelvű Bibliát is kiállítottak.
(Forrás: baon)