KALOCSAI EGYHÁZKÖZI DISPUTA: 2010 legyen az Ökumené éve?
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának négyfős delegációja Bóna Zoltán főtitkár, Tarr Zoltán református Zsinati tanácsos, Mészáros Kornél baptista főtitkár D. Szebik Imre elnök vezetésével a közelmúltban látogatást tett Bábel Balázs kalocsakecskeméti érseknél, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Ökumenikus Bizottságának elnökénél.
A látogatás azt célozta, hogy a résztvevők a jelen tapasztalataira, kihívásaira és ígéreteire építve értékeljék az ökumené helyzetét, továbbá megvizsgálják azokat az új ökumenikus lehető-ségeket és formációkat, amelyek által a Krisztusban való egység megélése intenzívebb, a közös ta-nulmányi munka tudatosabb, és a szekularizált világ előtti egységes bizonyságtétel meggyőzőbb le-het.
Bábel Balázs érsek elmondta, hogy a pápánál tett látogatása során beszámolt a Biblia évének sikeres ökumenikus megrendezéséről, az Ökumenikus Charta elfogadásáról, a Nagyszebeni Nagy-gyűlésen való részvételről, az Ökumenikus Imahét évenkénti közös előkészítésének és megszervezé-sének gyakorlatáról. Felvetette, hogy a hamarosan induló úgynevezett Szent Pál év programsorozatá-hoz a testvéregyházak is sokféleképpen csatlakozhatnak.
A megbeszélésen résztvevők egyetértettek abban, hogy az említett események során, vala-mint sok-sok helyi, gyülekezeti, kegyességi mozgalmi és szervezeti viszonylatban nyilvánvalóvá lett az ökumenikus elkötelezettség és készség. Ezeknek a pozitív tapasztalatoknak a tudatában abban is egyetértettek, hogy a jövőben a meglévő ökumenikus kapcsolatokat és tevékenységet tovább lehetne mélyíteni és szélesíteni. Egyetértés született arra nézve is, hogy a XVI. századi reformációtól kezdő-dően érdemes volna egyháztörténelmünket egy felekezetközi tudós csoportnak újragondolni, s azt tárgyszerűen, mindenki számára elfogadhatóan újrafogalmazni. Ennek a teológiai történelmi munká-nak a megkezdése példaértékű lehetne más egyházi szakterületek, például a bibliatudományok, vagy a pasztoráció számára is
Az európai és globális ökumenikus tevékenység is sok új bátorító jelenséggel szolgál. Ezek között különösen is fontos az úgynevezett Globális Keresztény Fórum, amelyben jelen vannak a nagy felekezeti közösségek és ökumenikus szervezetek ortodoxok, római katolikusok, protestánsok, neo-protestánsok, pünkösdiek, tehát olyanok is, akik eddig egymással nem vállaltak közösséget, együtt fejezik ki és élik meg a Krisztusban való közösségüket. A delegáció tagjai hazai vonatkozásban is példaértékű, megfontolandó eseményként, folyamatként hivatkoztak erre a Fórumra.
A fentiekre való tekintettel a résztvevők egyetértettek abban, hogy a Biblia éve mintájára Jézus Krisztusnak különböző felekezetekben élő magyar népe 2010-et az Ökumené évének nyilvánít-hatná, benne közös krisztusi hitét sokféleképpen kifejezhetné. Ezt az is indokolja, hogy 2010-ben lesz az úgynevezett újkori ökumenikus mozgalom kiindulásának, az Edinburgh-i Missziós Világkonferenci-ának 100 éves, és a Keresztény Egység Elősegítésének Pápai Tanácsa alapításának 50 éves évfor-dulója.