Finanszírozás egyharmad arányban a város pénzéből
A Közműfejlesztési Alapítvány is támogatást nyújt
Az elmúlt évtizedekben több hullámban sokan igyekeztek a város élhetőbbé tételéért tenni. A szándék nemes volt, az eredmény vegyes. Hol régi utcákat bontottak le, panel-rengeteget húztak fel helyükbe, vagy épp új városrészek születtek. Akárhogy is alakult a lakóépületek minősége, számuk mindenesetre jelentősen nőtt, ami maga után vonzotta a szükséges infrastruktúra kiépítését is.
Az utóbbi tíz évben nagy lépéseket tett ebben az irányban a város. Volt, hogy a közúthálózatot építették tovább, újították fel, majd az egészséges ivóvizet juttatták el a város minden részébe, még a külterületekre is. Most a legnagyobb feladat, a csatornázás ideje jött el. Az ISPA csatornázási projektnek köszönhetően a városi vízfogyasztók 85-90 százaléka hamarosan már nem szennyezi a talajt, hanem a szennyvizet csatornán elvezetve, korszerű tisztítóművön megtisztítva juttatja vissza a vizet a természetbe.
Hogy a csatornára ráköthessenek azok a városlakók is, akik nem tudják egy összegben kifizetni a csatlakozás költségét, azoknak segít Kecskemét. A lakossági önerős közműépítési program segítségével nem maradnak ki a 21. századhoz méltó életkörülmények biztosításából. Ők is kényelmesebben élhetnek, a fejlesztéssel ráadásul emelkedik az ingatlanuk értéke, és csökken a környezet szennyezése.
A költségek egyharmadát kell az érintett lakóknak előteremteniük, (amelyhez a 4 éves élőtakarékosság nyújt segítséget), a további költségeken az önkormányzat és az állam osztozik. S hogy miből teremti elő a szükséges támogatást a város?
Az önkormányzati önrész úgy teremtődik meg, hogy 10 évvel ezelőtt megállapodás született a Bácsvíz Rt.-vel, miszerint a társaság az éves árbevételének tíz százalékát átadja a városnak közműfejlesztési forrásként. Ezt az összeget azonban külön kell kezelni, és csak ivóvíz- és csatornafejlesztésre használható fel. Az elkülönített forrás egy részét a Kecskemét Város Közműfejlesztésének Támogatásáért Alapítványon keresztül juttatja el a város a programban érintett polgárokhoz, tudtuk meg, az alapítvány kuratóriumának képviselőjétől. Az alapítvány az elmúlt tíz évben mintegy 8 ezer kecskeméti háztartásnak nyújtott segítséget a közműfejlesztéshez.