LEXI BLOG: VÍZ HELYETT
Egyre inkább elszabadulnak az indulatok Alsó- és Felsőszéktón. Dióhéjban arról van szó, hogy a térségben a vízbekötéseket megszavazta 2005-ben az önkormányzat. A Kecskeméti Víziközmű Társulat a szokásos módon elkészíttette a terveket, és megszervezte a lakossági önerő biztosítását.
Az érintett polgárok befizették, vagy törleszteni kezdték a rájuk eső összeget, s mindenki tette a dolgát,....
....lendületből megtörtént mintegy hatszáz bekötés a térségben. Ám egy évvel ezelőtt megtorpant minden, mert az újonnan választott közgyűlés bevonta a Területrendezési Tervbe ezt a térséget. Ezzel azonnal gátat szabtak a vízvezeték rendszerek további kiépítésének, hiszen amíg Alsó-és Felsőszéktó új rendezési terve nem készül el állítólag máig hozzá sem kezdtek -, nem adják ki a szükséges szakhatósági engedélyeket. Így most több mint kétszáz érintett lakó kétségbeesetten tapasztalhatja, hogy bár kifizette, vagy becsületesen törleszti azóta is az önerőként kiszabott hozzájárulást, vezetékes víznek nyoma sincs portájukon. Pedig fúrt kútjaik vize valóban annyira szennyezett, hogy még mosásra sem alkalmas, nemhogy fogyasztásra.
Sokak szerint, a rendezési terv elkészítése évekig elhúzódhat, nem csoda tehát, hogy egyre több érintett perrel fenyegetőzik. Tegyük hozzá: méltán. Hiszen valamit kifizettek, s nem kaptak érte semmit a mai napig, csak azért, mert az egyik közgyűlési határozattal elgáncsolták a másikat.
Igen ám, de kit pereljenek? Ők a Kecskeméti Víziközmű Társulaton keresztül intézték anyagi ügyeiket, a vízhálózat kiépítésének folytatása elé viszont, egy önkormányzati döntés gördített akadályt. Ráadásul
egészséges ivóvíz helyett, ez aztán a fekete leves! mondhatná önirónikusan dr. Fekete László, a társulat elnöke. De nem ezt mondja, hanem azt, hogy vége a halogatásnak, a mellébeszélésnek. Mert nem packázhatnak a város vezetői tovább, több mint kétszáz kecskeméti polgárral. Az ügyben összehívta december 28-ára a társulat intéző és ellenőrző bizottságát. Ha megszavazzák a bizottsági tagok az elképzelését, akkor a társulat hivatalosan felszólítja az önkormányzatot, hogy 30 napon belül válaszolja meg az egyre kétségbeesettebb kérdést: Engedélyezik végre, hogy legyen egészséges ivóvize az említett térségnek, vagy sem? Nemleges válasz esetén, arra fogják biztatni érintett tagjaikat, hogy pereljék be az önkormányzatot. S a társulat is pert indít, hiszen mintegy 10 millió forintos kára keletkezik a feleslegesen elkészíttetett tervek miatt.
Dr. Fekete László, mérnök szakértőkre hivatkozva állítja, hogy a rendezési terv nélkül is egyszerűen megoldhatók a bekötések. Hiszen teljesen mindegy, hogy a későbbiekben útburkolat, járda vagy csak gyep alatt húzódnak a vezetékek, nincs ez másként Kecskemét egyéb területein sem.
- lexi -