Az Arany Sárfehér megmentését tűzték zászlajukra
Az Arany Sárfehérből manapság egyre kevesebbet termesztenek. Maximum 90 hektárra tehető az a terület, melyen mostanság is fellelhető.
– A gondot igazán nem a fajta igényes művelés módja okozza, hanem az, hogy egyre kevesebb a vállalkozó, aki szőlőt akar termeszteni, abból akar megélni. Ez valahol érthető, hiszen olyan nyomott árakon vásárolják fel a szőlőt, hogy önköltség alatti a termelés. A megoldást keressük. Azért jött létre ez a szakmai csoport, hogy megvitassuk, hogyan menthető meg a fajta – fogalmazott Oreskó Imre, a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsának nyugalmazott elnöke.
A szőlészeti kutatóintézet munkatársai néhány éve felkeresték Izsák környékén a termelőket, akikkel közösen bejárták az idős ültetvényeket, melyekből tőkéket választottak ki.
– Megnéztük, milyen habitussal, milyen termesztési tulajdonságokkal rendelkeznek, és az átlag ültetvényből hogyan tűnnek ki. Melyek a különleges jellemzők, amiben eltérnek az alapfajtától. Ezeket kiemeltük, a kutatóintézetben vírusmentesítésnek vetettük alá, ezt követően prebázis anyagokat készítettünk, melyeket aztán telepítettük. A fajták vizsgálata jelenleg is folyamatban van – közölte dr. Németh Krisztina, a MATE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Kecskeméti Kutató Állomásának tudományos főmunkatársa.
A találkozót Knábel László izsáki hegybíró történeti áttekintése zárta.