Nemesszeghy Márta néni örökösei
Nemesszeghyné Szentkirályi Márta emlékére jubileumi osztálytalálkozóval egybekötött emléktábla koszorúzást rendeztek Kecskeméten. Márta néni alapító igazgatója volt az ország közoktatásában elsőként Kecskeméten, 1950-ben elindított Ének-Zenei Általános Iskolának (ma Kodály Iskola). Munkássága és hivatástudata példaként szolgál mind a hazai, mind a külföldi zenepedagógusok számára.
A jubileumi osztálytalálkozó ötlete Kósa Vilmától indult, ő hívta fel a szervező csapat figyelmét az 50. évre. Fél évszázad! Ez igazán megérdemel egy összejövetelt, megemlékezést. Az említett Ének-Zenei Általános Iskola 8. osztályából ötven esztendővel ezelőtt ballagtak a növendékek; búcsúztak az intézmény kitartóan harcos, Kodály Zoltán támogatását és segítségét megnyerő alapítótól, a tanári kartól, egymástól. A jubileumi találkozóra a 25 fős csoportlétszámot kibővítették azokkal, akiknek akár egy napig is kapcsolata volt a kezdő társasággal, vagy a gimnáziumi ének–zene osztállyal. Ekkor kezdődött meg a szervezési munka oroszlánrésze, a kutatás. Kiderült, hogy ötven év távlatából is megtalálható valaki, igaz ennek a folyamatnak a türelem és a kitartás elengedhetetlen kellékei. (például Lantos Éva felhívott tizenkét Bogár és hét Nemes családnevű Bács-Kiskun megyei számot, mire megtalálta sokszoros átirányítások után akiket keresett)
A meghívottak közül harmincegyen tudtak elmenni a gyülekezőpontra, ami a Márta néni tiszteletére készült emléktáblánál, a Budai utcában volt. Az első pillanatokban a rég nem látott iskolatársak boldog üdvözléséé volt a főszerep:
- Te vagy az? Semmit sem változtál!
- Na, akkor jól nézhettem ki régen…
A koszorúzáskor K. Udvari Katalin mondott beszédet, melyben méltatta az igazgatónő nevelőmunkáját, szólt az utód iskoláról, mely az alapító szellemiségét hordozva elnyerte a „Magyar Örökség Díjat”. Beszéde zárásaként idézett Márta néni ötven évvel ezelőtti búcsúzásából „..új színnel gazdagítottátok a magyar életet…, magatokkal viszitek a zenei írás-olvasás tudását…, terjesztitek a zene és a szép szeretetét.” A koszorúzás után felcsendült az első iskolavezető kedves dala: A csitári hegyek alatt…
A következő „napirendi pont” helyszíne a Református kollégium volt, ahol jelenlevők nagy meglepetésére egy dokumentumfilmet nézhettek meg általános iskolai önmagukról, Márta néniről; bemutatván a művészeti nevelés fantasztikus eredményeit, s a résztvevők boldogságát. A lemezt K. Udvari Katalin és az általa alapított egyesület, a Psalmus Humanus készítette az UNESCO támogatásával. A Psalmus Humanus Művészetpedagógiai Egyesület már nemzetközi sikereket is magáénak tudhat, 2007-ben a Magyar UNESCO bizottság tagja lett. Tevékenységeik között szerepel az integrált művészeti nevelés terjesztése, ezzel a legilletékesebbeket, a főiskolás tanítónövendékeket célozzák meg. Remélhetőleg elindítják őket azon az úton, melynek végén a „minden nap éneklő-zenélő” iskola álma mindenhol élővé válik.