Plakátok és hirdetések a közterületen
Eladó, kiadó, elveszett – sokszor olvashatjuk az utcán járva-kelve fákra, táblákra, épületekre kiragasztva ezeket a feliratokat. Azt azonban kevesen tudják, hogy ezeknek a hirdetéseknek a kiragasztása a város szinte minden pontján engedélyköteles, ezért az illegális plakátragasztóknak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha a közterület-felügyelők tetten érik őket - olvashattuk a Széchenyivárosi Hírmondó 2. számában.
Széltépte, esőáztatta plakátokkal gyakran találkozhatunk Kecskemét forgalmasabb helyein. Ezek nemcsak elcsúfítják a városképeket, de kiragasztójuk legtöbbször szabálysértést követ el.
- A falragaszok, hirdetmények 90%-át nem jogszerűen helyezik ki. Kecskemét helyi rendeletben szabályozta a hirdetőtáblák, hirdető berendezések és reklámhordozók létesítésének szabályait – tudtuk meg Csíkos Imrétől, a kecskeméti közterület-felügyelet intézményvezetőjétől. – Eszerint plakátot, hirdetést csak az erre a célra kialakított berendezéseken lehet elhelyezni a tulajdonos, illetve a kezelő engedélyével. Kerítésen, fákon, köztéri szobrokon, műemléki épületeken, padokon, elektromos berendezéseken, közlekedési jelzőtáblákon, autóbuszvárókon pedig tilos hirdetni - tette hozzá Csíkos Imre.
A szabálysértési törvény is meghatározza, hogy hol hirdethetünk. Aki mégis ott helyezi el a plakátot, ahol nem lehet vagy engedélyköteles lenne, az 50 ezer forintig terjedő pénzbüntetéssel sújtható.
- A közterület-felügyelet is szabhat ki helyszíni bírságot, ami 3 ezertől 20 ezer forintig terjedhet. A plakátokat leggyakrabban a fiatalok ragasztják ki éjszaka. Őket tetten kell érni ahhoz, hogy a bírságot ki tudjuk szabni. Másképpen annak az ellenőrzése, hogy ki helyezte el a hirdetést, nagyon nehéz: a problémát a bizonyítás jelenti- mondta Csíkos Imre.
Az illegális plakátragasztók amellett, hogy elcsúfítják a környezetet, jelentős anyagi kárt is okozhatnak. Az utóbbi hetekben a belváros járdáin megjelent – egy éttermet reklámozó – színes feliratok eltávolítása sem lesz könnyű feladat.
- A helyi rendelet arra is kitér, hogy azokat a plakátokat, amik engedély nélkül kerültek ki, vagy aminek a hirdetésben meghatározott időtartama lejárt, el kell távolítani. Ez a hirdetőnek vagy a kiragasztónak a feladata, ám sokszor elmarad. Addigra ugyanis mire bizonyíthatnánk, hogy ki volt a megbízó, a hirdetésre már rákerül egy másik plakát. A járdára fújt reklám eltávolítása nagyon sokba kerül, legtöbbször meg kell várni, hogy lekopik. A megoldás az lenne, ha az emberek szemléletében sikerülne változást elérnünk, hogy ne szennyezzék a környezetüket. A plakátokat szinte soha senki nem távolítja el, az eső lemossa, a szél tépdesi, lassan szemétté válik. Míg külföldön alig látni önkényesen kiragasztott hirdetést, a mi szemléletünk még nem javult-jelentette ki az intézményvezető.