Iskolai összefogás: Tehetségpont kialakítása Kecskeméten
Kecskemét a jövőben az iskolai tehetséggondozás egyik meghatározó regionális központjává válhat, és jelentős forrásokkal gazdálkodhat az ezen a területen jelentkező intézményi feladatok ellátásában. – tudtuk meg azon a sajtótájékoztatón, melyet Dr. Sárközy István, Kecskemét Megyei Jogú Város alpolgármestere, Dr. Szécsi Gábor a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Szakmai és Médiabizottságának tagja, Csordás Mihály, a Mategye Alapítvány irodavezetője, és Szabó István, a Katona József Gimnázium igazgatója, a Mategye Alapítvány kuratóriumi tagjának részvételével ismertették városunk ez irányú törekvéseit.
- Kecskemét Megyei Jogú Város pályázatot nyújtott be annak érdekében, hogy Kecskeméten Tehetségpontot hozhassunk létre. – tudatta Dr. Sárközy István alpolgármester, majd így indokolta az új törekvés megalapozottságát: - Az egyre szűkülő anyagi források ellenére, tíz tizenöt éve ilyen kiváló eredmények nem születtek tanulmányi versenyeken, mint az idén. A diákok ambíciója, az őket felkészítő tanáraik szakértelme vezetett a szép eredményekhez, s ezen biztató tendencia fenntartása érdekében újabb forrásokat kell felkutatnunk. Ezzel egyidejűleg át kell alakítanunk oktatásunk szemléletét is: a tehetséggondozásnak nem iskolafüggőnek, hanem készségfüggőnek, tehetségfüggőnek kell lennie.
- Jelenleg alapítókként, a Katona, a Bányai és a Bolyai gimnáziumok részvételével tervezzük elindítani a Tehetségpontot, mely programnak a Kecskeméti Főiskola is partnerintézménye. Ám újabb iskolák csatlakozását várjuk, s tulajdonképpen ezt a sajtótájékoztatót is ennek érdekében szerveztük meg. - mondta Csordás Mihály, a pályázatot gondozó Mategye Alapítvány irodavezetője. – A Tehetségpártolók Baráti Köre által elindított összefogással szeretnénk elérni, hogy a kecskeméti és a város környéki általános iskolákban tanuló minden tehetség megfelelő segítséget kaphasson képességei kibontakoztatásához.
Országosan jelenleg hozzávetőlegesen negyven Tehetségpont működik, a megyében például Kiskörösön is kialakítottak már egyet. A kecskeméti Tehetségpont integrálná a tervek szerint nem csak a város és kistérsége tehetséggondozását, de regionális vagy megyei szerepet is betölthetne.
- Ennek első lépéseként – ismertette a konkrét terveket Dr. Szécsi Gábor a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Szakmai és Médiabizottságának tagja, - a város több oktatási intézménye, együttműködve a tehetséggondozásban érintett civil szervezetekkel, egy úgynevezett Tehetségpontot hoz létre, amelyet a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács fog majd hivatalosan is regisztrálni. Ez a Tehetségpont abban nyújt segítséget, hogy az érdeklődő fiatalok megfelelő támogatást kapjanak tehetségük felismeréséhez és kibontakoztatásához, minél teljesebb információhoz jussanak a különböző tehetséggondozó lehetőségekről; az intézményi, helyi, térségi és regionális kezdeményezések minél intenzívebb kapcsolatrendszert tudjanak kiépíteni egymással, a tehetséges fiatalokkal, a tehetséges fiatalok környezetével, a tehetséggondozásban jártas szakemberekkel; a tehetséggondozó kezdeményezések minél több emberi és anyagi erőforrást tudjanak bevonni a tehetségsegítés folyamatába.
A Tehetségpont keretein belül megvalósuló szervezeti együttműködés révén a városnak jelentős mértékben megnövekednek az esélyei arra, hogy pályázati támogatásokhoz jusson a tehetséggondozás területén. Mindez azért fontos, mert 2008-tól jelentős mértékű pályázati forrás áll rendelkezésre az iskolai tehetséggondozási programok megvalósítására, és ennek segítségével Kecskemét előtt is történelmi lehetőségek nyílnak meg.
Ennek érdekében az oktatási intézményeknek együtt kell működniük, nem csak egymással, de a Mategye Alapítvánnyal is, hiszen ez a sikeres pályázat alapja. A Társadalmi Megújulás Operatív Program jegyében három olyan pályázat kiírására is sor kerül az elkövetkező hetekben, amelyek révén városunk javíthatja az iskolai tehetséggondozás szervezeti, infrastrukturális feltételeit, és hozzájárulhat az oktatás minőségének és hatékonyságának javításához.
A Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Program keretében ugyancsak 2008 őszétől hirdetnek majd meg pályázatokat összesen 3 milliárd Forint értékben, amelyek révén például a Tehetségpontok tehetségsegítő programjainak kidolgozásához és megvalósításához lehet jelentős támogatásokat szerezni. De a Nemzeti Kiválóság Program például 40 milliárd Forintnyi összegből gazdálkodhat majd.
A Tehetségpont kialakításával és az elkövetkező hetekben megnyíló pályázati lehetőségek kiaknázásával, és ez által a versenyképesség és az esélyteremtés erősítésével jelentős mértékben hozzá kíván járulni a kecskeméti közoktatási intézmények megújulásához. Ez az áttekinthető szervezeti gyakorlat komoly anyagi támogatást is jelent: a Tehetségprogramban résztvevő iskolák esetenként 5-15 millió Forint támogatáshoz juthatnak, melyet igényeik szerint többletórákra, vagy éppen infrastrukturális fejlesztésekre is fordíthatnak.