Dr. Sárközy Szabolcs bíró tartott előadást a Wojtylában
Beszámolója elején a szakember ismertette a Kecskeméti Törvényszék szervezeti felépítését, külön megemlítve a kollégiumvezető feladatkörét. A fogalom természetesen nem tanintézeti kollégium vezetését takarja – oszlatta el rögtön az ezzel kapcsolatos esetleges félreértéseket.
Sajtószóvivői szerepét bemutatva a bíró rámutatott: a jogi nyelvezet és a köznyelv közötti eltérések miatt különösen fontos, hogy a bíróságok által kiadott sajtóközlemények közérthetőek legyenek. Az a jó sajtónyilatkozat, amelyet mindenki megért, és az újságírók akár szó szerint is idézhetik – fogalmazott.
Példaként említette az „albérlő” kifejezést, melyet a köznyelvben jogi szempontból kissé sajátos módon alkalmaznak. Jogilag ugyanis a bérlő az a személy, aki egy ingatlant bérbe vesz, az albérlő pedig az, aki a vonatkozó ingatlant a bérlőtől bérbe veszi. Ez a helyzet a gyakorlatban eléggé ritka, noha előfordul.
Az előadás során dr. Sárközy arra is kitért, hogy jogi témájú színházi előadások úgyszintén helyet kapnak a Kecskeméti Törvényszék falai között, melyek rendkívül népszerűek. Ezek nem csupán egyes fiktív jogeseteket vesznek górcső alá, egyúttal közelebb is hozzák a bíróságokat a nagyközönséghez.
Kérdésekre válaszolva dr. Sárközy kifejtette: a bírók munkáját az ügyészség által előterjesztett vádiratok határozzák meg. Hozott anyagból dolgozunk, vagyis a bírók kizárólag az ügyészség által előterjesztett konkrét esettel foglalkozhatnak – emelte ki, hozzátéve: a bíróság egyidejűleg nem tárgyalhat olyan ügyeket, amelyek nem kapcsolódnak az adott jogesethez.
A karitatív létesítmény egyik gondozottja felvetette a halálbüntetés kérdését. Ami világszerte visszaszorulóban van, Európában talán csak Belorussziában alkalmazzák még, de lehet, hogy már ott sem – mutatott rá a jogász.
A bírói függetlenség kérdésével kapcsolatban dr. Sárközy Szabolcs kiemelte: a napi politika nem beszédtéma a bírók körében, továbbá a bírói függetlenség teljes mértékben érvényesül az ítélkezési gyakorlatban.