Házszentelést tartottak a Wojtyla Házban
20 + C + M + B + 25 – olvasható most már a Szent II. János Pál pápa, azaz Karol Wojtyla fényképe alatt a népkonyha ebédlójében. A házszentelés ceremóniáját, és az áldást dr. Finta József atya végezte el.
Krisztussal élni egy csodálatos kaland
Dr. Finta József érseki helynök, a kecskeméti Nagytemplom főplébánosa II. János Pál szavaival kezdte beszédét. „Ne féljetek! Krisztussal élni egy csodálatos kaland. Ő adhat egyedül teljes értelmet az életnek, egyedül ő áll a történelem középpontjában. Éljetek általa!”
Házszentelés: 20 + C + M + B + 25
Ezt követően felírta először az ebédlő falára a házszentelés hagyományos szimbólumait. Az atya a következőket rajzolta fel: 20 + C + M + B + 25, azaz a 3 betű a latin áldásformula kezdőbetűit, Christus Mansionem Benedicat – Krisztus áldja meg e házat! A népi értelmezés szerint a Háromkirályok nevének (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) kezdőbetűit: 20 + G + M + B + 25 is szokás felírni. Finta József megáldotta a jelenlévőket, majd végigjárta az épület többi helyiségeit, melyeket szintén megáldott, megszentelt.
Bán János alpolgármesterként először járt a népkonyhán
A Wojtyla Barátság Központ közel 20 esztendős fennállása során hagyománnyá vált, hogy Vízkeresztkor a házszentelés. Erre az ünnepre ellátogatott Bán János, Kecskemét új kultúráért felelős alpolgármestere is, aki ebben a pozíciójában először járt a népkonyhán. Mint ismert regényíró, korábban is találkozott már a Wojtyla sorsközösségével.
Bán János lelki útravalót nyújtott a szegényeknek. – Az élete során szinte mindenki rászorul mások segítségére, a szerencsések csak rövid időre. A Wojtyla egy olyan sziget, ahol a rászorulók meleg ételt, segítő kezet és jó szót kapnak. Teszik ezt 20 éve, melyért Kecskemét városa is hálás. S amiben tud, segít is, ahogyan a múltban, úgy a jövőben is. Kívánom minden jelenlévőnek, hogy 2025-ben is találja meg a lelki békéjét! – mondta Bán János.
Jánosi István úgy véli: várat még magára a tavasz
Ezt követően Jánosi István önkormányzati képviselő először felelevenítette a vízkereszti népszokásokat, időjárási népi megfigyeléseket. „Ha ezen a napon ha csurog az eresz, hosszú lesz a tél, ha fagy, akkor még többet kell várni a tavaszra. Ha ezen a napon esik a hó, a tél hamarosan megszűnik. ” Ennek tükrében mivel január 6-án tavaszias idő volt, így még várat magára a tavasz. Január enyhe lehet még, február viszont fagyos és havas. Viccesen hozzátette: ha mégsem így lesz, ne rajta kérjék számon.
Végül ismertette a Wojtyla Barátság Központ Horog utca felőli oldalán található kert közparkká alakítására vonatkozó önkormányzati terveket, valamint bejelentette a Szent II. János Pál Nemzetközi Dokumentációs és Szervező Emlékközpont megalakulását, mely az elkövetkezendő években fejti ki tevékenységét a Wojtyla Barátság Központ missziójának részeként.
Bemutatkozott az új Fülöp-szigeteki önkéntes
A rendezvényen részt vett Balogh Károly, Helvécia polgármestere, neves borász is, aki magánemberként hosszú évek óta támogatja a népkonyha működését. A hétfői ebédet a katolikus hívők és dr. Finta József atya biztosította. Néhány mondatban angolul bemutatkozott a népkonyha új önkéntes fiatal hölgye is, aki Fülöp-szigetekről származik.