Felszentelték a világ legnagyobb Mária szobrát
A Hercegszántó Vodica-Máriakert kegyhelyen Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek ünnepi szentmise keretében tegnap (október 13-án) szentelte fel a világ legnagyobb méretű Szűz Mária-szobrát, a miséző oltárt és keresztet. A szentelésre rengetegen eljöttek az ország különböző részeiről, sokan külön buszt bérelve érkeztek a kegyhelyre. Most közreadjuk dr., Bábel Balázs érsek úr beszédét....
A világ legnagyobb méretű, 11 méter magas rozsdamentes acélból készült Szűz Mária-szobor a településről 1956-ban Amerikába disszidált 73 éves Vöő Sándor felajánlásából, és támogatásával készült. A kegyhelyet 1838-ban Klobusiczki Péter Kalocsai érsek szentelte fel, és nyilvánította kegyhellyé az ott történt jelenést követő csodás gyógyulások és imameghallgatások hatására, a megfelelő egyházi kivizsgálást követően.
Szerencsére tegnap az időjárás is kegyeibe fogadta a szervezőket és a zarándokokat, kellemes napsütéses idő volt délután. A közös rózsafüzér imádsággal kezdődő ünnepség kezdetére több majd ötezer ember gyűlt össze az avatandó szobor előtt. A szentmise keretében Bábel Balázs, Kalocsa-kecskeméti érsek szentelte fel Szűz Mária szobrát a felállított oltárral és kereszttel együtt.
AZ ÉRSEK ÚR BESZÉDE:
2008. október 13-án. Dr. Bábel Balázs érsek beszéde Hercegszántón
Krisztusban Szeretett Testvéreim!
Boldognak mond engem minden nemzedék! – jövendölte Szűz Mária Erzsébet látogatásakor. Ez a jövendölés ebben az órában is valóra válik. Mert akik itt vagyunk a Szűzanya tiszteletére jöttünk össze nemcsak a 21-ik század első nemzedéke, hanem különböző nemzetiségek is itt vannak és köszöntjük égi Anyánkat, a Szűz Máriát.
Ez az ünnep a Fatimai Szűzanya megjelenésének időpontjára helyeződött, amikor fölállították ezt a méreteiben is hatalmas, talán a világon a legnagyobb Mária-szobrot. - Megkérdezhetné valaki, miért nem Magyarok Nagyasszonya ünnepére tettük? Azért, mert a Fatimai Szűzanyának nemzeteken felülálló jelentése van! Ez is azt akarja kifejezni, hogy a mostani ittlétünk, nemcsak magyarok, hanem horvát, szerb és német nemzetiségűek ünnepe.. Talán még más nemzetiségű embertestvérünk van itt, akik jól megférünk itt együtt Szűz Mária lábainál. A nemzetiségi kérdéseket a politikusok nemcsak hogy nem tudják megoldani, hanem mintha még jobban elmérgesítenék. De a katolikus egyház, amely nem nemzetek egyházából áll, hanem egyszerre egész és egyetemes magábafoglalja az összes nemzetet. Jó édesanya arra, hogy bennünket Krisztusban hívőket, akik mindannyian tiszteljük, és gyermeki módon szeretjük Szűz Máriát, bennünket összehozzon az emberségen túli még nagyobb közös nevezőn, mi Krisztus-követők és Szűz Mária tisztelők vagyunk.
Ahogy a szobor tövében álltam, - és majd mindannyian odaállunk a szentmise után -, eszembe jutott nemcsak jelképesen, hanem valóságosan József Attilának „Mama”c, verse, amikor visszaemlékezik anyjára és azt írja:”Most látom, milyen hatalmas ő!” Ez a szobor ezt az érzetet kelti bennünk. Nem a guiness rekordok közé akartak bekerülni azok, akik ezt a szobrot alkották, hanem fölhívó jelet akartak adni a világnak, mint ahogy a tornyok is fölhívó jelek, fölemelik a tekintetet a földről, szimboluma annak, hogy Isten felé kell néznünk, már a földi élet folyamán is, mert ha túlságosan sokat a földet nézzük, akkor embertelenné válik az életünk.
A Fatimai Szűzanyának az ünnepe, mint tudjuk, az 1917-es jelenésekhez kapcsolódik, amikor a három gyermeknek megjelenik Szűz Mária, - először alig érthető üzenetet mond nekik, mert még csak akkor kezdődött a világméretű szervezett ateizmus. Szovjetunióban. megtudták, hogy Oroszország el fogja terjeszteni istentelen tanait, mint ahogy el is terjesztette. De ne keseredjetek el, mert egyszer ennek vége lesz. Hatalmas küzdelem lesz, és a harmadik titok szerint - megölik a fehér embert, ahogyan rá is lőttek II. János Pál pápára. A jövendölés valóra vált. Amikor erről a 60-as években diákfejjel hallottam, nem igen hittem, mert olyan bebetonozott rendszernek tűnt mindez. Végül is a jövendölés valóra vált. De valamiképpen úgy van ez, mint a keresztelés után, bár megszűnik az eredeti bűn, de annak káros következménye ott van az ember lelkén, hogy értelme elhomályosul a jóra, és akarata rosszra-hajlóvá válik. Ugyanígy az ateizmus történelmi kinnlevőségei itt vannak, és mérgeznek tovább bennünket. Mert az ideológia kiszívta a lelket, megmaradt a hétköznapi materializmus, amelytől szenvedünk. És a megpróbáltatások sem szűnnek meg. Hovatovább már kereszténynek lenni Európában sem könnyű, mert támadnak bennünket, hogy Jézus Krisztus evangéliumát képviseljük a hit és erkölcs dolgában. Lassan nekünk el kell tűrnünk minden másságot, toleránsnak kell lennünk minenkihez, de bennünket nem akarnak eltűrni.
Az is eszünkbe jut, hogy a világnak sok olyan tája van, ahol a szó szoros értelmében napjainkban is gyilkolják a keresztényeket. Tehát a megpróbáltatások folytatódnak. Amit eddig elértünk és amit a Fatimai jövendölés beteljesített, az reményt ad arra, hogy ne keseredjünk el, mert az Isten velünk van, és Szűz Mária személye pontosan azt emeli ki, amit az angyal mondott neki: „Az Úr veled van!” – Az Úr velünk is van, mert Ő Jézust adta a világnak. Szűz Mária és Jézus személye elválaszthatatlan egymástól, az Anya és a Fiú végérvényes kapcsolata van köztük. Nemcsak vérségi, hanem szellemi kapcsolat: ami az evangéliumban hallható: „Boldog az, aki hallgatja és meg is tartja az Isten Igéjét”, az őrá még inkább és legjobban vonatkozott. Azt mondja nekünk, hogy mi is boldogok lehetünk, ha hallgatjuk és meg is tartjuk Isten Igéjét.
Boldogok lehetünk? Föltesszük a kérdést! Boldogabbak vagyunk, mi keresztény emberek? Talán tegnap többen hallották Kopp Máriának, az orvospszichológus fölméréseit. A világnak számtalan helyén fölméréseket készítettek: Azok az emberek, akik nemcsak hogy hisznek, hanem vallásos gyakorlatot is folytatnak, tartoznak egy közösséghez, életcéljuk van, derűsek, egészségesebbek és tovább élnek. Ha haszonelvű akarnék lenni, már ez is elegendő ok arra, hogy vallásos legyek.
Nem is olyan régen, Oxfordban készítettek egy fölmérést, ill. kísérletet. 12-12 olyan embert kértek föl, akik egy megpróbáltatásokkal járó kísérletben részt akarnak venni. 12 nem-hívő ember és 12 hívő ember. A nem-hívő emberek elé odatették Leonardo da Vinci-nek az egyik képét, „hermelines hölgy” képét, a hívők el odatették Szűz Mária képét. Egy váratlan pillanatban elektrosokkal megütötték őket. Ma már ki tudják mutatni a fájdalmat. Kimutatták, hogy azok, akik nem hittek, azoknak Leonardo da Vinci képe semmit nem jelentett nekik, üvöltöttek, ordítoztak a fájdalmukban. Akik azonban a Szűz Anya képét nézték, közel sem éreztek akkora fájdalmat,jóságot és gondviselést éreztek Szűz Mária tekintetéből. Amikor megcserélték a személyeket, Leonardo da Vinci képe nem jelentett számukra semmit, de ugyanígy nem jelentett semmi Szűz Mária képe a nem-hívőknek. Elgondolkodtató, hogy mekkora hatalma van Szűz Máriának. Mondhatná valaki, hogy ez önszuggeszció. Hát akkor legyen önszuggeszció. De miért önszuggeszció az, ha segít a bajban. Szűz Mária, hatalmas erő számunkra. Ezt az erőt Fiától, Jézus Krisztustól kapja. A legfontosabb, hogy égi Édesanyánkat, példaképünket tiszteljük és szeretjük, mert ő egyszerre tanítványa és tanítónője is volt Jézusnak. Tanítónője Jézusnak, mert ő tanította beszélni mint édesanyja, bevezette saját népének kultúrájába. De később megfordult a helyzet, ő lett az, aki tanítvánnyá lett. Jézus szavait hallgatta és megtartotta. Amikor Jézus meghalt és föltámadt, és eljött a Szentlélek, ott ült Szűz Mária az apostolok között, tanítónővé vált újra az apostolok számára, akiknek elmondta Jézus földi életének olyan eseményeit, amelyekről csak ő tudhatott. Elmondta az, amit már a Kánai menyegzőn mondott a szolgáknak: „Tegyétek azt, amit Jézus mond!”
Így számunkra egyet jelent a Jézushoz vezető úttal, úton-járással Szűz Mária tisztelete. Nem igaz az, hogy elszakít bennünket Jézustól. Newman bíboros, aki anglikán hittudósként tért át katolikus hitre, (egyháztörténész is volt, teológus is volt), azt mondotta: ott ahol megvolt az egyházban Szűz Mária tisztelete, ott mindenütt Isten Fiaként dicsőítették Jézus Krisztust, és megvolt az ő imádása. Ellenben van rá példa, ahol nem volt meg Szűz Mária tisztelete, nem volt meg Jézus istenségét imádó lelkület, és istenségének a tagadása is előfordult még magukat kereszténynek mondó közösségben is.
Tehát a hitünk nem csorbul azáltal, sőt még inkább többé válunk, ha a Szűzanyát tiszteljük. Az erkölcsi élet számára is fontos. H. Urs.v.Balthasar írja: „Ha nincs Mária tisztelet a kereszténységben, ott embertelenné lesz. Mert ő a maga női, anyai tulajdonságaival, jellemvonásaival, alázattal, szolgálatkészséggel, figyelmességével, kedvességével a mi kereszténységünket is ilyenné teszi. Kedvesebbé, mindenki számára könnyen elfogadhatóvá teszi a kereszténységünket. Mária tiszteletében és szeretetében föloldódik minden görcs és félelem, ami az ember életében jelentkezik.
Hálát adunk a jó Istennek, hogy itt lehetünk, hogy ez a szobor elkészült. Itt ez egy nagy jel Hercegszántón, úgy gondolom, mindannyian megőrizzük ezt a képet. Sok Mária képet lát életében az ember múzeumokban, vagy szentképeken. De nem annyira megjegyezhető, ez jobban megmarad emlékezetünkben, márcsak méretei miatt is. Jó, ha megpróbáltatásainkban eszünkbe jut Szűz Mária alakja. Ahogyan az őskeresztények imádkozták az első századokban: Oltalmad alá futunk Istennek szent Anyja, úgy imádkozzuk mi is mindannyian. A vége az imának: ajánlj minket Szent Fiadnak, mutass be minket szent Fiadnak. Ez az imádság elvezet bennünket. Ekkor: „Boldognak mond engem minden nemzedék”! – jövendölés úgy is valóra válik, ahol ezt az imát mondják, a lélek derűjével fajdalmuk enyhültével maguk is a boldogok nemzedékéhez tartoznak, mert hallják Jézus szavát, Szűz Mária fölhívása által, és ha meg is tartják, akkor ezek közé számíttatnak. Ez a boldogság csak előíze annak, amit mi arra az időre várunk, amikor ez kiteljesedik, ahol a Napbaöltözött Asszonnyal együtt dicsőíthetjük a szentháromságos egy Istent. Amen.